Sağlığa Faydalı Bilgiler

Zihinsel yorgunluğu gidermenin ve hafızayı güçlendirmenin yollar

13.02.2018
170
Zihinsel yorgunluğu gidermenin ve hafızayı güçlendirmenin yollar

Günümüzde hafıza problemi hemen hemen herkesi rahatsız eden problemlerden biridir. Yaşlı insanlara özgü olan unutkanlığın başlıca sebebi organizmanın yaşlanması ile ilgilidir. Fakat günümüzde bile gençler bile hafıza bozulmasından şikâyet ediyorlar.

Doğru beslenmeme, oksijen yetersizliği, bilginin aşırı yüklenmesi, doyunca uyumamak ve benzeri faktörler belleğin kalitesini ve beynin kapasitesini düşürür. Sigara, alkol ve stres de unutkanlığa neden olur.

Zihinsel yorgunluğu gidermenin ve hafızayı güçlendirmenin yollar

Bira mayası beyin yorgunluğunu gideren ucuz araçlardan biridir. Ortaçağ’da tabipler tüm hastalıkları tedavi etmek için bira mayası tavsiye ediyorlardı. Modern tıpta bira mayası en etkili yöntemlerden biri olarak tanınıyor. Bunu onlar kendi benzersiz özelliklerine borçludur.

Bira mayalarının bileşimi
B vitamin grubu merkezi ve periferik sinir sisteminin normal çalışmasını sağlar, Parkinson hastalığının ortaya çıkmasına karşı uyarır, hücrelerin yenilenmesini hızlandırır, görme yeteneğini geliştirir ve yaşlanma sürecini engeller.

Vitamin C, D, E, F ve PP.
17 amino asitleri, onların çoğu vazgeçilmezdir.

Doymamış yağ asitleri
Kükürt, fosfor, çinko, demir, sodyum, potasyum, krom, bakır, kalsiyum, selenyum vb. – iz elementler.

Bira mayası karaciğerde glikojen sayısını artırır, beyin fonksiyonlarının güçlenmesine yardımcı olur, dikkat konsantrasyonunu ve hafızayı geliştirir.

Buna ek olarak, vücudun hücreleri yenilemesine yardımcı olur,, kolesterol seviyesini normalleştirir, kan şekerinin seviyesini azaltır ve kalp-damar sistemini güçlendirir.

Hafızayı güçlendiren eşsiz tarif

Bu tarif beynin çalışmasına ve aktivasyonuna yardım edecek, hafızayı geliştirmek ve beynin doğal yaşlanma sürecini engelleyecektir. Bu tarif hem de lezzetlidir!

Malzemeler:

  • 500 mg temizlenmiş bira mayası – 2 tablet
  • 1 yetişmiş muz
  • 1 elma
  • 2 çorba kaşığı yulaf yarması
  • 1 bardak su
  • 1 çorba kaşığı susam
  • 5 adet ceviz

Hazırlanışı:

Susam, yulaf yarması ve cevizleri blendere döküp karıştırın. Daha sonra suyu da ekleyip tekrar karıştırın. Kalan diğer malzemeleri de ekledikten sonra onları son olarak karıştırın.

Tadını iyileştirmek için zevke göre biraz üzüm, hurma ve bal ilave edilebilir. Reçetenin 1 ay olmak üzere günde 1-2 kez yemek aralarında kullanılması önerilir.

Elbette ki, bir tarif ile tüm bellek sorunlarını çözmek mümkün değil. Beyin faaliyetinin iyileştirilmesinin önemli şartı istirahattir. İşte mola verin, kitap okuyun, müzik dinleyin, dans edin veya sadece yürüyün.

Sağlıklı beslenin. Beslenme menünüze faydalı ürünler, zengin vitaminler grubu dahil etmeye çalışın ki, beyin yorgunluğu ortadan kalksın.

Vitamini В1 grubu dikkat konsantrasyonu ve enerjiyi artırır. В6 vitamini hafızayı uzun süreli güçlendirir. B grubu vitaminleri tavuk, yağlı balık ve muzun içinde daha fazla olur.

ETİKETLER:

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.