Sağlığa Faydalı Bilgiler

Zeytin meyvesinin ve zeytinyağının faydaları ve zararları

09.04.2018
367
Zeytin meyvesinin ve zeytinyağının faydaları ve zararları

Zeytin, 5-11 metre yüksekliğe kadar uzayabilen yaprak dökmeyen zeytin ağacının meyvesidir. Zeytinin çok da enli olmayan gövdesi, ince dalları, uzun ve dar yaprakları olur. Zeytin yaprakları, 2-4 cm uzunluğunda ve 1-2 cm genişliğinde, şiş ve yumuşak olur. Birkaç çeşit zeytin türü var. Onun yapraklarının rengi türüne bağlı olarak değişir. Türüne bağlı olarak zeytin yaprakları yeşil, gri-yeşil, siyah ve koyu mor olur. Zeytinin meyveleri ağaç çiçeklendikten 4-5 ay sonra oluşur.

Ağaç Nisan ayından çiçeklenmeye başlar ve Mayıs sonuna kadar çiçeklenme devam edebiliyor. Zeytin ağacı 20 yıl meyve verme yeteneğine sahiptir. Zeytin ağaçlarının çoğu nöbetleşe ile meyve verir. Yani, ağaçların çoğu yılda bir meyve verir. Hatta iki yılda bir meyve veren zeytin ağaçları da var. Zeytin meyvesinden eski zamanlardan beri zeytinyağı alınır. Bu ağaç yabani halde bitmiyor. Zeytinin anavatanı Akdeniz ülkeleri olarak kabul edilir. Bu ağacın iki bin evvel de yetiştirildiği konusunda el yazmalarında kayıtlara rastlanmıştır.

Zeytinden alırken ve tüketirken onun zeytinin kimyasal işlemlerle yapılıp yapılmadığını anlamak gerekir. Böyle zeytin yapay kimyasal renklerle boyanır ve bileşiminde E 579 kimyasal katkı var. Bu zeytinin rengi koyu siyah ve parlak olur ki, bu da doğal rengi değildir.

Zeytinin içeriğinde neler var?

Zeytinin yapısında yüksek kaliteli yağlar var. Bu bitki yağının besin ve enerji değeri çok yüksektir. Zeytinin terkibini % 6 proteinler, % 9 lifler, % 23 su, pektin maddesi, % 56 yağlar, şeker, karoten, B, C vitaminleri, potasyum, kalsiyum, glikozitlerle zengindir. Zeytinin yapısında bulunan maddeler hücre zarının güçlenmesine ve mukozanın sağlamlaşmasına sebep olur.

Zeytin ve zeytinyağının faydaları nelerdir

Zeytin midenin, pankreas bezi, karaciğer ve kalp-damar sisteminin iyileşmesine neden olur. O yaraların iyileşmesini hızlandırır, vücudun toksinlerden ve cüruf-atık maddelerin temizlenmesine neden olur.

Zeytin yemek yaşlıların kemik dokusunu güçlendirir ve karaciğer aktivitesini artırır.

Diyetologlar hastalarına siyah zeytin yemeyi tavsiye etmiyor. Bunun nedeni, siyah zeytinlerdeki tuz miktarının yeşil zeytinlerden daha az olmasıdır. Onlara göre diyet yapanların çok siyah zeytin yemesi mide yaralarını oluşmasına neden olabiliyor. Ayda en az 20 zeytin yemek diş taşlarının, safra kesesi, idrar kesesi ve böbreklerde taş oluşumunun karşısını alır.

Zeytinyağı içmek böbreklerdeki kumların ve tuzların dökülmesine neden olur. Zeytinyağı en kaliteli yağ olarak kabul edilir. Yağın içerdiği süzülmemiş yağ asitleri (Stearik, olein, palmitin) kanda kolesterol miktarının düşmesine, organizmanın yaşlanmasına engel olur. Zeytin ve zeytinyağı Akdeniz bölgelerinin en önemli gıdalarındandır. Zeytinyağının içerdiği antioksidanlar kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.

Zeytinyağı cilt ve bağırsak kanserinin gelişimini engeller, safra kesesinin faaliyetini artırır, kabızlığı giderir ve mide mukozasını geri kazandırır. Konserve zeytinyağı da doğal yollarla elde edilmiş zeytinyağı kadar organizma için çok yararlıdır.

Zeytinyağını deri yanıklarına, kesiklere, sıyrıklara ve sivrisineklerin ısırdığı bölgelere sürüldüğünde yaraların iyileşmesi hızlandırır.

Zeytinyağını yumurta sarısı ile karıştırıp yüze sürüldüğünde cildin tonusu artar, deri hücreleri yenilenir. Zeytinyağı ile hazırlanmış şampuanlar da saçların sağlığının artmasına neden olur.

Zeytin yapraklarından demlenmiş çay arteriyel basıncı düşürür.

Zeytinin zararları

Zeytinin pratikte hiçbir zararına rastlanmamıştır. Bazı durumlarda bunu kullanmak rahatsızlıklar neden olur. Bu ise en çok kendisini kolesistit hastalığı sırasında zeytinyağı içince gösteriyor. Bu zaman safranın ifrazı hızlanır.

Şişmanlıktan ve yağlanmadan eziyet çekenler zeytini kullanırken onun miktarını kontrol etmelerinde fayda var. Siyah zeytin yerken dikkatli olmak gerekir. Onun teknik işlenmesi sırasında kullanılan maddeler organizma için zararlı olabiliyor.

 

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.