Sağlığa Faydalı Bilgiler

Zeytin çekirdeği ve yaprağı tüm hastalıkların ilacıdır

Zeytin çekirdeği ve yaprağı tüm hastalıkların ilacıdır

Zeytin hemen hemen tüm insanların her gün kullandığı en faydalı ve yaygın gıdalardan biridir. Zeytinin meyvesi ile birlikte, çekirdeği de insan vücudu için oldukça faydalıdır. Peki, zeytin çekirdeğinin ve yaprağının faydaları nelerdir?

Yeşil ve siyah olmak üzere iki çeşidi kullanılan zeytin kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda, bol miktarda A, D, E ve K vitaminleri var. Bu açıdan, uzmanlar gün boyunca 5 adet zeytin yemekle vücudun ihtiyacı olan demirin % 55-ni karşılamanın mümkün olduğunu bildirirler. Kozmetik ve ilaç endüstrisinde yaygın olarak kullanılan zeytin sarılıktan tutun kansere kadar birçok hastalıkla mücadelede faydalıdır.

Zeytinin ağacı 2000 yıl yaşayabiliyor. Bu yüzden bu ağacın kabukları ve yaprakları da oldukça faydalıdır. Zeytin meyvesinin olgunlaşmamış hali yeşil, güneş ışınları altında kaldıkça ise siyah olur. Yüzyıllardır ki, kadınlar hem güzellik, hem tazelik, hem de sağlık için zeytinden bolca kullanırlar. Geçmiş zamanlarda – ilaçların ve tıbbi teknolojinin gelişmediği dönemlerde insanlar enerjilerini doğadan alıyorlardı. Doğada bulunan en güçlü antioksidan ve enerji kaynağından biri de zeytindir.

Zeytin çekirdeğinin faydası

 • Zeytinin çekirdeği tüketmeden önce toz haline getirmek gerekir.
 • Yemekten sonra midede yanma hissinin giderilmesinde yardımcı olur.
 • Kabızlık sorununu önler.
 • Sindirim sisteminin hızlanması de zeytin çekirdeğinin faydalarındandır. Özellikle, ağız, boğaz, yemek borusu, mide ve bağırsakların sağlıklı kalmasını sağlayabiliyor.

Zeytin yaprağının faydaları

Yaprakları kurutularak kullanılıyor. Genellikle çayı demlenir. Ayrıca, yapraklarından hazırlanan su yemeklere eklenir. Kurutulmuş 10 zeytin yaprağını 2 su fincanına ekleyerek çay gibi demleyip içebilirsiniz. Yapraklarının antibakteriyel özelliği var. Bu nedenle cildin temizlenmesinde kullanılması mümkündür.

Günde 5 adet zeytin yemeğin faydaları

 • Beyinde oksidatif stres düzeyini azaltır. Sinir hücrelerini korur. Hafızanın güçlenmesini sağlıyor.
 • İçerdiği demir sayesinde kansızlığı önler. Kolesterol seviyesini azaltır ve damar tıkanıklığı, kalp hastalıkları sorunlarına galip gelir.
 • Yemekten sonra oluşan şişkinlik ve gaz azalmasına yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemindeki sağlıklı hücrelerin sayısını arttırır, vücudun kanserli hücrelere karşı direncini artırır.
 • Trombosit hücrelerinin oranını dengeler, kanın durulmasının önler.
 • Antioksidan bakımından zengin olan zeytin karaciğerde yağların yığılmasının önler. Sadece deriye değil, saçların da sağlığını sağlar. Saç derisinde kepek oluşumunu önler.
 • Yemekten önce 5 adet zeytin yemekle iştahın azalmasına yardımcı olabilirsiniz. İçeriğinde bulunan doymamış yağlar beyinde doyma hissini uyandırıyor. Böylece, vücut doyduğunu fark ettiğinden artık gıda alımı durur.
 • İyi ağrı kesici olduğundan kemik ve eklem ağrılarının azalmasında yardımcı olur.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.