Sağlığa Faydalı Bilgiler

Zayıflatan, kabızlığın önleyen ananas meyvesinin diğer faydaları

11.11.2017
329
Zayıflatan, kabızlığın önleyen ananas meyvesinin diğer faydaları

Güney Amerika’nın sıcak ikliminde yetişen, tatlılara güzel bir alternatif olan ananas faydaları saymakla bitmiyor. Ananas çok zengin kimyasal içeriğe sahiptir. A, PP, C, B grubu vitaminler, birçok önemli mineraller (potasyum, magnezyum, fosfor, iyot, çinko, bakır, demir vb.), Organik asitler, enzimler ve lif bakımından zengindir. Böyle zengin içerik ananası insan vücudu için oldukça yararlıdır. Ananas meyvesinin insan vücudu faydalarını nelerdir bir göz atalım.

Kabızlığın önler

Kabızlık durumunda hekimler her zaman lifli besinler yemeyi öneriyorlar. Bağırsak sistemine faydası olan lif ananasta bol miktarda var ve sindirim sistemine olumlu etki ediyor.

Sindirim sistemini düzenler

Ananasın önemli bir minerali olan bromelain önemli bir sistem düzenleyici. Bol lifli bir meyve olan ananas sindirim sisteminin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur ve kaçınılmaz hastalıklardan koruyor.

Gut hastalığının tedavisinde kullanılır

İçeriğinde bol bulunan C vitamini sayesinde gut hastalığını yaratan ürik asidi dengelemeye yardımcı olur.

Şişliği azaltır

İçeriğinde bulunan bromelain maddesi sayesinde selüloit oluşumunu engelleyip vücuda alınan su miktarını da azaltır. Yüksek lif oranı sayesinde bağırsak sisteminin daha düzenli çalışmasına da yardımcı olur.

Kemik ve diş sağlığını korur

Diş minelerini güçlendirerek dişlerin çürümesini ve diş etinin geri çekilmesinin önler. Aynı şekilde kemik sağlığı için de çok yararlı olan ananas güçlü bir kalsiyum içeriğine sahiptir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Zayıflamaya yardımcı olan ananas daha hızlı kalori yakmanızı ve içerdiği lif, mineraller ile biriken sağlıksız toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Enfeksiyondan korur

Ananas bağışıklık sistemine de çok olumlu etkiler. Soğuk mevsimlerde organizmanın enfeksiyonlara ve virüslere olan dayanıklılığını artırmak için sık sık ananas yiyin.

Cinsel gücü artırır

Ananas erkek ve kadın cinsiyet sistemlerine çok olumlu etkiliyor. Böyle kabul edilir, ananas kadınlarda adet sırasında ağrıları azaltır, erkeklerde cinsel gücü artırır.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.