Sağlığa Faydalı Bilgiler

Zayıflamak için az yemek insanda obezite yapıyor

02.12.2017
153
Zayıflamak için az yemek insanda obezite yapıyor

Dünyada 2 milyar insan gerektiği gibi beslenmez, 815 milyonu açlıktan ölmektedir ve 700 milyonu obeziteden etkilenmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, obezitenin en tehlikeli hastalıklardan biri olduğunu açıkladı.

Obezite ve metabolik cerrahi uzmanı Kaplan Baha yenen besinlerden elde edilen enerjinin, harcanan enerjiden fazla olduğunu kaydetti:

Bazen her şişmanlığa de obezite denir. Erkeklerde bel çevresi 102 cm, kadınlarda ise 88 cm’den fazlaysa, bu, obezite olarak kabul edilir. Yani 160 cm boyu olan kişinin kilosu 77 kilogramı aştığında, obezite ye doğru gidiyor demektir.

Yüksek kalorili yiyeceklerle birlikte, yeterince beslenmemenin da şişmanlığa neden olduğunu vurgulayan cerrah bilinmeyen noktalara dikkat çekti.

“Yüksek kalorili yiyeceklerle birlikte, yeterli beslenme da şişmanlık oluşturur. Karbonhidrat, proteinlerin, yağ, su ve minerallerin, vitaminlerin yeterince kazanılmaması sonucunda vücut fonksiyonu bozulur ve bu da obeziteyi hızlandırır.

Her gün 3 öğün yemek yenmelidir ve bunun zamanı geçmemelidir. İş yoğunluğu nedeniyle saatlerce yemek yemiyoruz, çok açtığımız zaman akla gelir. Daha sonra ise çok hızla yemeye başlıyoruz. Bu zaman da tokluk hissi geç geldiği için daha çok yemek yiyoruz. Ama bilmeliyiz ki, yavaş, iyi çiğneyerek beslenmeliyiz “.

ETİKETLER: , ,

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.