Sağlığa Faydalı Bilgiler

Zatürre (Pnömoni) sırasında tedavi için en basit tarifler

16.11.2017
300
Zatürre (Pnömoni) sırasında tedavi için en basit tarifler

Pnömoni (Zatürre) akciğerin iltihabi hastalığı olup, esasen bakteri, mantar ve virüsler yoluyla ortaya çıkar. Hava ile akciğere düşmüş kimyasal maddeler de neden olabilir.

Pnömoni (Zatürre) uzun süre devam eden hastalık, daha çok bağışıklık yetmezliği ve onkoloji hastalıkların komplikasyonu olarak da ortaya çıkmaktadır. Hastalık akciğer dokusunun bir veya birkaç bölümünü kaplar. Pnömoni sırasında alveol ve solunum yollarında sıvı ve diğer mukoza ifrazatlar toplanarak bu bölgede kan dolaşımı durgunluğuna, akciğer dokusunun sertleşmesine, böylece gazların alışverişinin kötüleşmesine neden olur. Hastada hareket, halsizlik, öksürük, solunum zorlaşması, heyecan hissi, yorgunluk, göğüs kafesinde ağrı görülür.

Bir doktorun tavsiyesi ve denetimi altında, aşağıdaki halk hekimliği usulleri kullanılabilir.

Sırt ve göğüs bölgesine bitkisel yağ sürülür. Sarımsak ezilir ve 15-20 dakika bu bölgelere yakılır.

Turpun orta kısmında delik açılarak 2 çorba kaşığı bal ilave edilir, turpun üzeri ise kesilmiş kısmı ile örtülür. Yaklaşık 3 saat bekletilir. Turpun içinde oluşan suyu günde birkaç kez yemekten önce 1 çay kaşığı alınır.

Soğan suyu ile bal eşit oranda karıştırılarak günde 3-4 kez yemekten 15-20 dakika önce 1 çay kaşığı içilir.

Bir baş soğanın yarısı kesilerek 1 bardak sütte dilimlenir. Sonra 4 saat demlenmeye bırakılır. Sonra oluşan bu karışım her 3 saatte bir içilir. Güçlü öksürük sırasında aynı prosedür 2 soğanla da yapılabilir.

Günde iki kez 1 bardak taze sağılmış çiğ süt 2 adet incir kurusu ile beraber kaynatılıp yemekten sonra 1 bardak sıcak halde içilir.

Emayeli kaba su koyup üzerine 3-4 damla beyaz çam yağı eklenir ve bu karışımla karıştırılır.

Yüz gram sarımsak ezmesi ile 500 gram gaz yağı karıştırılıp su hamamında bir süre bekletilir, alınan kitle parşömen kâğıt üzerine kalın bir tabaka şeklinde yayılarak göğse konur, üzerinden yün atkı bağlanır. Bu uygulama iki hafta her gün yapılıyor, bir hafta aradan sonra prosedür devam edilebilir.

ETİKETLER: ,
// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.