Sağlığa Faydalı Bilgiler

Zararlı bildiğimiz tuz insan vücuduna neden çok faydalıdır

24.11.2018
321
Zararlı bildiğimiz tuz insan vücuduna neden çok faydalıdır

Çoğu öyle düşünüyor ki, tuz birçok hastalık başlangıç sebebidir ve gıdalarında yemek tuzunu tamamen çıkarsa sağlığına kavuşacak. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü yemek tuzunun içeriği Sodyum klorür insan vücudunda sentez edilmeyen yani üretilmeyen tek mineraldir. Tuzu sadece faydalı veya sadece zararlı bir madde gibi sunmak yanlış olacaktır. Çünkü tuz hem hayat verir ve hem de öldürür. Bu madde insan vücudu için hava kadar önemlidir.

Yemek tuzu tüketmenin 5 önemli nedeni ve faydası:

1- Yemek tuzu organizmanın tüm sıvı ortamının bünyesine bulunur ve onu hiçbir şey ile değiştirmek olmaz.

Bilim adamlarına göre, tuzun insan organizmasındaki rolü henüz tam öğrenilmemiş ve değerlendirilmemiştir. Bir şey bilinmektedir ki tuz vücuttaki tüm sıvıların: kan, lenf, hücre arası sıvı, ter, gözyaşı, hatta safra sıvısının bünyesinde olur. Organizma fazla sıvı kaybettiği zaman onun tuza olan talep artıyor. Bu durum esasen çok terlendiğinde, kusma ve karın çalışması sırasında ortaya çıkar. Böylece vücutta çok büyük öneme sahip su-mineral dengesi bozulması ortaya çıkıyor. Bu ise yaşam için çok tehlikeli olarak kabul edilir.

2- Tuz organizma için gerekli olan klor kaynağıdır

Klor doğada çeşitli bileşikler şeklinde bulunan zehirli gazdır. O, organizma tarafından sadece yemek tuzu şeklinde kabul edilir. Öyle ki, klor elementi kan, lenf ve hücrede osmotik basıncın düzenlenmesi için çok önemlidir. Bu faktör hücrelerin yaşaması için çok önemlidir. Kloru başka bir kaynaktan almak mümkün değil. Onun günlük kabul miktarı 5-7 gramdır.

3- Tuz sodyum kaynağıdır

Sodyum hücrelerin yaşama ve etkinliği için en önemli öğelerden biridir. O organizmanın su dengesini, kan dolaşımını, kasların çalışmasını ve sinir dürtülerinin aktarımını sağlıyor. Öyle ki, tansiyonu olan insanlar için Sodyumun alımının düzenlenmesi daha önemli kabul edilir.

Günlük sodyum alımı 4-6 gramdır. Bu miktar sodyum 10-15 gram tuzunun içinde bulunur. Sodyum domates, bezelye, karabaşak, kayısı, siyah frenk üzümü gibi sebzelerin içinde de bulunur. Ama bu elementle en zengin meyvenin 100 gramında 40 mg dan fazla sodyum mevcut değil. Bu nedenle sodyuma olan talebi karşılamak için listelenen ürünlerle birlikte mutlaka yemek tuzu da kabul edilmelidir.

Günde ne kadar tuz tüketilmelidir?

Modern zamanda gün için 4-6 gr yemek tuzu kullanımı normal sayılır. Tansiyonu olan hastalarda ise bu normal olarak 1-2 grama kadar indirilmeli. Tamamen yemek tuzundan sakınanlarda ise daha büyük zararlara yol açabilir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.