Sağlığa Faydalı Bilgiler

Yüz şekline göre güneş gözlükleri seçme kuralları

15.08.2018
180
Yüz şekline göre güneş gözlükleri seçme kuralları

Güneş gözlükleri bir aksesuar olarak çoğumuzun tarafından kullanılır. Bunun yanı sıra, gözleri zararlı ışınlardan korur, göz yorgunluğunu azaltır. Ama birçok durumda doğru güneş gözlüğünü tercih etmesini bilmiyor, yüz hattımıza yakışmayan gözlüklerden kullanıyoruz. Yüzümüze yakışacak güneş gözlükleri ile ilgili önemli bilgeleri sizlerle paylaşacağız.

Yuvarlak yüz
Eğer bu yüz tipine sahipseniz, yüzünüzü daha uzun göstermeye çalışmalısınız. Bu yüzden koyu çerçeveli gözlükler seçin.

Yuvarlak yüzler için uygun gözlükler: Dik, dikdörtgen ve kare camlar, kedi gözü, kelebek, dar köprülü ve kozmonot gözlükler.

Uygun olmayan gözlükler: Yuvarlak, dar çerçeveli, keskin hatlı, geometrik şekiller, renkli camlı, kaşları kapatan gözlükler.

Oval yüz
Büyük gözlüklerden uzak durun. Çerçeve genişliği yüzünüz kadar olabilir. Gözlüğün üst çerçevesinin kaşınızla aynı hizada olduğundan emin olun.

Oval yüzler için uygun gözlükler: Kedi gözü, kelebek, kozmonot gözlükleri seçin.

Uygun olmayan gözlükler: Dar çerçeveli, keskin şeritli, çok geniş camlar, iri gözlükler.

Kare yüz
Keskin biçimli, dikdörtgen veya kare çerçeveler, yüz hatlarınıza büyük gelebilir. Diğer yandan, yuvarlak çerçeveler genel yüz biçiminizi dengelemeye ve yumuşatmaya yardımcı olur.

Kare yüzler için uygun gözlükler: Geniş gözlükler, genişliği yüzle uygun çerçeveler, renkli camlar, kedi gözü, çerçevesiz gözlükler, oval, yuvarlak veya damla gözlükler.

Uygun olmayan gözlükler: Keskin köşelere sahip siyah çerçeveler, küçük ve dar çerçeveler, çerçevenin yüzden geniş olduğu gözlükler.

Dikdörtgen yüz
Geniş ve iri gözlükler seçilebilir. Camların cilt renginize uygun ve ince olmasına dikkat edin.

Dikdörtgen yüzler için uygun gözlükler: Geniş çerçeveli gözlükler, yuvarlak çerçeveli gözlükler.

Uygun olmayan gözlükler: Dar çerçeveler, küçük çerçeveler, parlak renklere sahip çerçeveli gözlükler.

Kalp şeklinde yüz
Yüzünüzün genişliği ile beraber gözlükler seçebilirsiniz.

Kalp şeklinde yüzler için uygun gözlükler: çerçeve, dar köprülü küçük çerçeveler, yuvarlak çerçeveli, parlak veya nötr renk gözlükler.

Uygun olmayan gözlükler: Geniş ve ağır çerçeveler, keskin ve sivri dış hattına sahip gözlükler, kaşları kapatan, kelebek veya damla gözlük, kedi gözü, parlak renklere sahip çerçeveli gözlükler.

Üçgen yüz şekli
Üst kısmı geniş gözlükler seçin. Alt kısmı kare, ya da keskin hattına sahip olmayanları seçin.

Üçgen biçimli yüzler için uygun gözlükler: Çerçeve, parlak renkleri olmayan yuvarlak gözlükler, havacı gözlükleri, kedi gözü gözlükleri.

Uygun olmayan gözlükler: Kare ya da dikdörtgen çerçeveler, dar ve küçük çerçeveler, alt kısmı kare, ya da keskin hattına sahip gözlükler.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.