Sağlığa Faydalı Bilgiler

Yüksek tansiyonu düşüren 5 doğal araç-yöntem

27.01.2019
143
Yüksek tansiyonu düşüren 5 doğal araç-yöntem

Tüm dünyada ölümün temel nedeni kalp-damar hastalıklarıdır. Bu hastalıkların asıl nedeni yüksek tansiyondur. Uzmanlar tansiyonu sürekli kontrol etmeyi ve onu normalde tutmayı tavsiye ediyorlar. Bu amaçla hipertansiyon hastalarına tansiyonu düşüren ilaçlar belirleniyor. Bazı doğal araçlar da tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir.

1- Reyhan: İdrar sökücü ve antienflamatuar etkiye sahip olan fesleğen tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Tansiyonu düşüren fesleğen demlemesinin reçetesi: 1 yemek kaşığı ince doğranmış reyhanın üzerine 1 bardak sıcak su dökün, ılıdığında çay gibi için.

2- Tarçın: Antioksidan ve esansiyel yağları ile zengin olan tarçın ayrıca tansiyonu düşürmek özelliğe sahiptir. Bu amaçla tarçını yoğurda (1 çay kaşığı tarçın 1 bardak taze yoğurt) eklemek veya sıcak suda (1 çay kaşığı tarçın 1 bardak sıcak su) demlemek olur. Bu araçlar ayrıca kan şekerini de düşürüyor, kilo vermeye de yardımcı oluyor.

3- Kişniş tohumu: Sinir sistemini yatıştıran, idrar söktürücü etkiye sahip olan kişniş tohumu tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. 1 çay kaşığı. Kişniş tohumunu 1 bardak sıcak suda demleyin, soğuduğunda süzün, normal çay gibi için.

4- Keten tohumu: Keten tohumu Omega 3 yağlı asitler, amino asitler ve besleyici liflerle zengindir. Bu maddeler kolesterolü ve tansiyonu düzenlemeye yardımcı olur. Keten tohumunu salatalara ekleyin. Ayrıca, böyle faydalı keten demlemesi de hazırlamak olur: 1 yemek kaşığı keten tohumunun üzerine yarım bardak kaynar su dökün, akşamdan sabaha kadar tutun. Sabah demlemei süzün, birkaç damla limon suyu ekleyip için.

5- Zencefil: Zencefil en tanınmış doğal tansiyon düşüren araçtır. Zencefil damarları genişletir, damarlarda trompların oluşumunu önler, kan dolaşımını artırır, vücuda ve aynı zamanda damarlara antienflamatuar etkisi verir.

Zencefil demlemesi şöyle hazırlayın: 1 yemek kaşığı rendeden geçirilmiş taze zencefilin üzerine 1 bardak kaynar su dökün, 30 dakika bekleyip, süzün ve çay gibi için.

Yüksek tansiyon hastaları saydığımız bu doğal araçlardan daim kullanabilirler. Her haftada bir bu yöntemlerden bir tanesini kullanabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.