Sağlığa Faydalı Bilgiler

Yiyerek zayıflamaya neden olan yiyecekler ve gıdalar

09.10.2017
297
Yiyerek zayıflamaya neden olan yiyecekler ve gıdalar

Yiyerek zayıflamak her kesin arzusudur. Etrafımızda bu kadar yemeklerin ve çeşitli lezzetli gıdaların olduğu zaman onları tatmamak mümkün değildir. Ama bazı gıdalar vardır ki, onları çok tükettiğimizde vücutta biriken fazla yağlardan kurtulmak mümkün olur. Böyle gıdalar vücudun vitamin dengesini koruyarak katı yağları eritir. Bu gıdaları gün boyunca istediğiniz kadar yiyerek açlık hissinizi ortadan kaldırmakla kilo vermek mümkün oluyor.

Yiyerek zayıflamaya neden olan yiyecekler ve gıdalar

1- Yumurta
Suda pişirilirken sarısı tam pişirilmemiş yumurtanın içinde birçok vitamin ve mineraller içerir. Bir pişmiş yumurta organizmanın proteine olan günlük ihtiyacının % 15’ini karşılar.

2-Turşuya konmuş lahana
Lahana enerji ve C vitamini ihtiyacını karşılama yeteneğine sahiptir. Lahana lifli sebze olduğu için o kabızlığı giderir, bağırsakları çalıştırarak hızlandırır ve sindirim sistemini geliştirir. Turşuya konmuş lahana organizmada hücrelerin yenilenmesi sürecini hızlandırır ve kanda kötü kolesterol miktarını azaltır. Lahana asit içerdiği antioksidanlar yaşlanmanın önüne geçer.

3- Ateşte pişen patates
Ateş közünde pişen patatesin kalorisi az olur ve mide-bağırsak tarafından rahat emilir. Bu tür patatesin içerdiği mineraller kaslarda olan kasılmaların ortadan kalkmasına neden olur. Ateş közünde pişen patates cinsel zayıflığın ortadan kalkmasına neden olur.

4- Yoğurt
Gün içinde birkaç kez yoğurt yiyerek açlık hissini gidermek mümkündür. Ama yoğurdun yağlılık oranı % 2’den fazla olmamalıdır. Yoğurdun içerdiği kalsiyum ve proteinler bağırsağın mikroflorasını geliştirir.

5- Enginar
Bu sebzenin içeriği az kalorilidir, ama protein ve karbonhidrat bakımından zengindir. Enginar her gün tüketildiğinde organizmanın besinlerden aldığı kalorilerin benimsenilmesine neden olur.

6- Fasulye
Uzmanlar zayıflamak isteyenlere her gün suda pişen kırmızı fasulye yemeği tavsiye ederler. Kırmızı fasulye vücuttaki fazla yağların erimesine neden olur. Kırmızı fasulye sindirimi hızlandırarak kabızlığı giderir ve kişiyi tok tutarak açlık hissini ortadan kaldırır.

7- Badem
Diyetologlara göre badem kilo vermek için en iyi araçtır. Öyle ki, açlık hissi zamanı badem yemek gıda alımına olan talebi azaltarak yanı sıra organizmanın vitamin ve mineral dengesini öder.

8- Zeytin
Zeytin mideye düşen besinleri kontrol altına alıyor ve kilonun artırmasına yol vermiyor. Gün içinde 10 adet zeytin yemek ya da 1 kaşık zeytinyağı içmek vücuttaki yağ ve tuz değişimini normalleştirir, toksinleri dışarı atar.

9- Kişmiş (çekirdeksiz bir üzüm)
Kişmiş vücutta depolanmış yağların parçalanmasında önemli bir rol oynar. Kişmişten yapılmış reçel ise vücudu tok tutarak açlık hissini ortadan kaldırıyor ve fazla gıda alımına yol vermiyor. Reçeli hazırlamak için 100 gram kuru üzüm, 100 gram kayısı, 100 gram kuru erik, 200g muz öğütülür ve üzerine bal ilave edilir. Reçeli gün içinde 2 kez 1 çorba kaşığı yediğinizde tokluk hissi oluşur ve vücut zarar görmeden zayıflar.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.