Sağlığa Faydalı Bilgiler

Yeni doğan bebeğin hemen yıkanmamasının faydaları

19.08.2018
196
Yeni doğan bebeğin hemen yıkanmamasının faydaları

Uzmanlar yeni doğmuş bebekleri ilk defa 48 saatten önce yıkanmamaları öneriyorlar. Bunun için aşağıdaki nedenler vardır:

Çeşitli enfeksiyonlara yakalanma tehlikesinin olması olasılığıdır. Bebekler verniks denilen erken gelişme zamanı oluşmuş beyaz renkli deri hücrelerinden oluşan madde ile kaplanmış halde doğarlar. Verniks yayılmış birçok mikrop buluşmasını önleyen protein taşıyıcısıdır. Verniksi doğal anti-bakteriyel bir merhem rolünü oynuyor. Kısacası, bebeğiniz böyle bir mikrop karşıtı maddeye bürünmüş şekilde dünyaya gelir. B grup streptokok ve E coli tipi bakteriler doğum sırasında bebeğe bulaşıp zatürree, menenjit gibi kan enfeksiyonlarına neden olabilir ve ölümcül sonuçlara getirebilir

Verniks yeni doğan bebeklerin enfeksiyonlara karşı doğal koruyucusudur. Verniks doğal cilt nemlendiricisi ve koruyucusudur. Amniyon sıvısından hava koşullarına geçiş sırasında bebeğin cildinin korunmasına ihtiyacı vardır.

Bebeğin doğumdan hemen sonra erken yıkanması kan şekerinin düşmesine neden olabilir. Öyle ki, doğuştan birkaç saat sonra bebek hem kanda şekerin kaynağı olan plasentadan ayrılmasına hem de, anne karnı dışı hayata uyum sağlanmalıdır. İlk günlerde bebeğin yıkanması bebeğin ağlamasına, strese ve stres hormonlarının salgılanmasını neden olur. Stres hormonları bebeğin kanında şeker seviyesini düşürebilir ki, bu da bebeğin aşırı uykulu olmasına ve süt emmemesine yol açabilir. Bu hal ise sırayla kanda şekerin kalitesinin düşmesine neden olur. Nadiren de olsa, kan şekerinin seviyesinin keskin düşmesi nörolojik travmalara yol açabilir.

İlk günlerde bebeğin yıkanması hipotermiye neden olabilir. Anne karnında iken 37 derece olduğu halde, birçok bebekler oda sıcaklığı 22 derece olan ortamlarda doğarlar. Doğuştan sonraki ilk birkaç saatte bebek ısısını ayarlamak için çok enerji sarf ediyor. Eğer ısısını çok yitirirse kan şekerinin düşmesi veya başka komplikasyonlara neden olabilir.

Yeni bebekler anneyle cilt-cilde sarılmaya ihtiyaç duyarlar ve anne sütü emmek için onlara fırsat verilmelidir. Bebeğin sağlığının sabit olması ve komplikasyon gözlenen durumlarda, bebek annesinin kucağında olmalı ve bu değerli dakikalar bebek ve anne arasında bağlılığı güçlendirmek için sarf edilmelidir. Annesinin göğsünde vücut-vücuda sarılmış bebeklerin kan şekeri göstergesi ve vücutlarının hararet dengeleme becerisi daha iyi olur ve ayrıca meme emmek yeteneğini daha çabuk benimserler. Cilt-cilde teması hatta sezeryan ameliyatı işleminden sonra da uygulanır. Bebeğin yıkanması ise daha sonraya ertelenir.

Araştırmalar gösteriyor ki annelere bebek ile göğüs-göğüsse sarılmak için yeterince zaman verildiğinde ve bebeğin herhangi bir tıbbi muayene veya bebek yıkanmadığında emzirmenin daha başarılı olduğunu göstermektedir. Doğumdan sonra ilk 1 saat (en iyi ihtimalle ilk 30 dakika) boyunca emzirilen bebeklerin memeyi düzgün kavramalarında engelleri olmuyor. Çünkü anne karnında iken bebek sürekli ahenkle amniyon sıvıyı sormaya çalışmaktadır. O doğduğunda ağlar, nefes almaya ve yutmaya başlar. Hemen emzirmeye başladığınızda ise bebeğin alışkanlığı geri yüklenir. Bebeği göğsünüzün cildine temas için koymakla, bebek ısınacak, annesinin sesini duyarak huzur bulacak ve memenin ucunu kendisi bularak emmeye başlayacaktır. Bu gibi önemli konularda durumda bebeğin yıkanması gibi ikinci derece işlemler bekleyebilir.

Hastane çalışanları amniyon sıvı ve kanla temas etmemek için yıkanmamış bebeğe bakım sırasında daima eldiven giymelidirler. Bazı araştırmalar gösteriyor ki, eldivenlerin giyilmesi bebeklerde yayılmış çeşitli virüs ve diğer bulaşıcılara karşı ciddi önlemdir.

Annenin sağlığı yerine geldikten sonra, ebeveynler kolayca bebeğin ilk yıkanmasına iştirak edebilirler. Bu hem de hemşireyle ebeveyn arasında bir eğitim fırsatına dönüşecektir. Bir önemli nokta da şudur ki, bebeği ilk ayında yıkanırken normal sudan istifade etmek yeterlidir. Bunun için hiçbir sabun, şampuan ve diğer hijyenik araçlara gerek yok. Normal su ile yıkanması bebeğin hijyenik ürünlerinin zararlı kimyasal maddelerle temasını azaltabilir.

ETİKETLER:

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.