Sağlığa Faydalı Bilgiler

Yaz meyvelerinin faydaları nelerdir ve tüketirken nelere dikkat edilmesi gerekir?

12.11.2018
238
Yaz meyvelerinin faydaları nelerdir ve tüketirken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Karpuz, üzüm, erik şeftali, incir armut, böğürtlen gibi yaz meyvelerinin içerdiği früktoz kan şekerinde yükselme, sık sık acıkma, gaz ve karın ağrısı, kilo alma, insülin artışı ve hatta şişmanlamaya kadar birçok şikâyete, hastalığa yol açabilir.

Kocaman meyve olan karpuzun yüzde 95’i sudan oluştuğu halde onu çok yemek vücutta şeker yüklenmesine neden olur, hem de şişmanlatır. Bu makalemizde 10 yaz meyvesinin faydalarını ve onları yerken dikkat gereken detayları vereceğiz.

Şeftalinin kabuğuna dikkat edin. Yaz aylarında terleme sonucunda insanlar fazlaca potasyum kaybetmektedir. Şeftali vücut için gerekli potasyumu karşılar. Serinletici özelliği olan şeftali aynı zaman çok güçlü bir antioksidandır. Ancak kabuğu ince olduğundan bakterilerin meyvenin içerisine yerleşme riski büyük olduğu için ilaçlanmaya maruz kalabilir. Sağlığa ciddi zararları olan böcek ilaçları ise sinir sistemine zarar verebilir, sakatlıklara ve kansere neden olabilir. Kabuğunu mutlaka soyun, günde bir adet yiyin.

Kirazın kan sulandırıcı etkisi vardır. A, C, K vitaminleri, potasyum, fosfor, kalsiyum mineralleri bakımından zengin olan kiraz şişkinliği ortadan kaldırmakla birlikte, vücudu zehirli maddelerden de temizler, böbrek taşı ve kum oluşmasını engeller, menopoz döneminde strese iyi gelir.

Ancak kiraz kanı durulandırdığından kan sulandırıcı ilaç kullananlar dikkatli olmalıdır. 1 porsiyon kiraz 15 adet, gün boyunca bu miktarı geçmek olmaz.

Karpuz şeker kaynağıdır. Yüzde 95’i su olan karpuz antioksidan etkilidir. Alzheimer (unutkanlıktan) kansere, kalp krizinden felce kadar birçok hastalığa karşı faydalıdır. Ancak glisemik etkisi yüksek olduğundan kan şekerini aniden yükseltebilir ve sık acıktırır.

Karpuzda şeker oranı çok olduğundan gün içinde en faz üç ince dilim yenmeli ki kandaki şeker yükselmesin ve kişiye kilo olarak gelmesin. Şeker hastaları karpuzu peynirle yiyebilir.

Bir porsiyonu yarım bardak olan böğürtlen güçlü antioksidan etkiye sahiptir. Kanser ve tümör hücrelerinin oluşumunu engeller, hatta küçültür. Araştırmalardan da belli oluyor ki, böğürtlen solunum yolu hastalıklarına da faydalıdır. Ancak böğürtlenin içerdiği “salisilat” isimli kimyasalı içerir. Bu yüzden aspirine karşı alerjisi olanların böğürtlen yememesi önerilir. İyi temizlenmediğinde ise ishale neden olur.

Erik tuza batıranlar, dikkat! Eriğin kalp ve böbrek hastalıklarından karaciğere kadar birçok faydası olsa da, içindeki asitli doku sindirim sistemi hassasiyeti olanlar için zararlıdır. Diş çürükleri olan çocuklar da dikkat etmelidir.

10 âdeti bir porsiyona eşit olan eriği çok yemeyin. Eriği tuza batırarak yemeyi sevenler de dikkat etmelidir. Tuza batırılarak yenen erik yüksek tansiyon riskini artırır.

Bir incir bir porsiyon meyveye eşittir. Demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve lifle zengin olan incir diğer meyvelerden farklı olarak, daha fazla lif içerir. Kansızlığa ve kabızlığa karşı iyi gelen, hücreleri yenileyen, kansere karşı “savaşan” incir, hem de glisemik indeksi yüksek olan meyvelerden biridir. 1 adedi 48-50 kaloridir. Kilo sorunu yaşamamak için dikkatli yemek gerekir.

Kavun midesinde ülser olanlar için tehlikelidir! Muhteşem kokusu yatıştırıcı etkiler, hem de huzur verir. Yaz aylarında terleme sorununa karşı faydalıdır. Vücudu serinleten kavun kuru ciltleri de nemlendirir.

Bunun yanı sıra midesinde ülseri olanlar kavun yemekle faydasından çok zararını görebilir. Glisemik indeksi yüksek olan yemişi şeker hastaları da yerken dikkatli olmalıdır. Günde bir ince dilimden fazla yemek olmaz.

Kayısıda şeker tehlikesi var! A, B, C, P vitaminleri ve zengin mineralleri ile bağışıklığı güçlendirir, kabızlık, kansızlık, migrene karşı faydalıdır, vücuttan zararlı maddeleri dışarı atmaya yardımcı olur. 3 adet kayısı bir porsiyon eşit sayılır. Çok tüketildiğinde kan şekerinin yükselmesine ve ishale neden olabilir.

Şeker hastaları da eriği dikkatli yemelidir. Potasyumla zengin olan kayısı özellikle potasyum değeri yüksek olan böbrek hastaları tarafından yenmemelidir.

Armut düşük tansiyon tehlikesi! Kalp hastalıklarından kansere kadar birçok hastalık için faydası olan armut yazn şifalı meyvelerinden biridir. Kalp atışı, sindirim sistemi, hamilelik bulantılarından kabızlığa kadar birçok faydası olan armut aynı zamanda zihini de dinlendirir.

Ancak tansiyonu düşürmek gibi etkisi olduğundan, özellikle, tansiyonu olanların armudu dikkatli yemesi önerilir. Günde bir armut yeterlidir. Çok yemek ishale neden olur.

Üzümün glisemik indeksi yüksektir. Sağlığa çok faydası olan üzüm yaşlanmayı önler ve yorgunluğu giderir. Üzüm çekirdeğinde olan “resveratrol” çok güçlü antioksidan olduğundan ara sıra çekirdeğini dişlerinizle ezerek yemenizde fayda var. Bunun yanı sıra, lisemdik indeksi yüksek olan meyvedir.

Früktoz içeren meyve olduğu unutulmamalıdır. Bir porsiyon üzüm 15 adet iri üzüm tanesinden oluşur ve gün boyu bu miktarı geçmemek gerekir. Karaciğer yağlanması sorunu olanlar, hamileler, şeker hastaları üzümü dikkatli yemelidirler.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.