Sağlığa Faydalı Bilgiler

Yaralar daha çabuk iyileşecek

24.11.2017
318
Yaralar daha çabuk iyileşecek

Son zamanlarda büyük bir gelişme kaydeden genetik bilimi, vücudun günlük ritminin yaraların iyileşmesinden etkilendiğini tespit etti.

İngiliz araştırmacılar gündüz gerçekleşen yaralanmaları, gece gerçekleşen yaralanmalarla karşılaştırıldığında gündüz gerçekleşen yaralanmaların iki kat daha çabuk iyileştiğini keşfettiler. Bilim insanları gelecekte yaraların çok daha çabuk iyileşmesini sağlamak için önemli bir bilgi ye ulaştıklarını düşünüyorlar: “Gelecekte yaraların çok daha çabuk iyileşmesini sağlayabileceğiz.” Bu açıklama İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nin moleküler biyoloji uzmanlarına aittir.

Bilim adamları Manchester’daki yanık bölümünde tedavi gören hastalar üzerinde incelemeler yaptılar. Yapılan incelemeler sonucunda gündüz saatlerinde yaralanan insanların, gece yaralananlara oranla % 60 daha hızlı iyileştiği gözlemlediler.

Araştırmayı yapan bilim adamları fibroblast  denilen hücrelerin, gündüz saatlerinde daha etkili ve aktif olduğunu tespit ettiler. Bu fibroblast denen hücreler yaralanmadan hemen sonra yaranın olduğu kısma giderek iyileşme sürecini başlatıyor.

Araştırma iyileşme sürecini hızlandıran yaklaşık 30 genin gündüz saatlerinde daha aktif olduğunu tespit etti.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.