Sağlığa Faydalı Bilgiler

Yapay tatlandırıcıların diyabet üzerindeki etkileri

07.05.2018
228
Yapay tatlandırıcıların diyabet üzerindeki etkileri

Birçok ülkede vatandaşların sağlığını korumak için şeker vergisi getirildi. Bunun sonucu olarak, gıda ve içecek üreten şirketler ürünlerinin bünyesine sıfır kalorili yapay tatlandırıcılar ilave ettiler. Fakat bu tatlandırıcıların insan vücudu üzerindeki zararı ile ilgili iddialar da arttı.

ABD’nin San Diego kentinde deneysel biyoloji üzerine bilimsel toplantılarda konuşan bilim adamları yapay tatlandırıcıların kanın içeriğinde diyabet riskini arttıracak değişikliklere neden olduğunu belirttiler.

Aslında, tatlandırıcılar organizmanın beslenmesi ve ona enerji vermesi fonksiyonlarına sahip değildir. Onların bazıları şeker tadı yerine geçen sentetik kimyasal maddelerdir. Sakarin, siklamat  ve aspartam maddeleri bu ailedendir. Diğer tatlandırıcılar stevia ve ksilitol ise tarlalardan toplanan kimyasal maddelerdir. Bu maddelerin eklendiği gıda ürünlerinin tüketiminin artması her gramında dört kalori olan şekerin neden olduğu obezite ile ilgilidir. Ama yapay tatlandırıcı maddelerden çok kullananların bağırsaklarında glikozu azaltan bakterilerin oluşması da şekerin olumsuz etkisine eşittir.

Wisconsin Tıp Koleji’nde fareler üzerinde yapılan yeni araştırmalar göstermiştir ki, yapay tatlandırıcılar metabolik değişikliklere neden oluyor ve kan damarlarına olumsuz etkiliyor. Araştırmacılar farelerde hem şeker ve glikoz, hem de tatlandırıcı maddeler verdiler. Üç haftadan sonra anlaşıldı ki, her iki durumda kanın içeriğinde olumsuz belirtiler ortaya çıktı. Bu çalışmaların sonuçlarını dikkate alan Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı şunu önerdi, insan vücudunun ağırlığının her kilogramı için beş miligram hacminden çok olmayacak şekilde günlük yapay tatlandırıcı kabulü sağlığa olumsuz etkilerini önleyebilir. Aynı zamanda, bazı tatlandırıcılar maddelerin vücuda faydası da var. Öyle ki, Stevia kan basıncının yükselmesine, ksilitol ise diş çürümesinin önlenmesine yardım ederler.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.