Sağlığa Faydalı Bilgiler

Yalancı-yabani iğde yağının faydaları

11.10.2017
1.565
Yalancı-yabani iğde yağının faydaları

Dış görünümü ile adi cehri hatırlatan yalancı-yabani iğde esasen nehir ve göl kenarlarında yetişir, meyveleri ananas tadı verir. Kuşlar onun meyvelerini özellikle çok seviyorlar. At ve koyunlar yalancı iğde yaprağı yediklerinde onların tüyü ve yünü parlak olur. Meyvelerinden jöle,  komposto, meyve suyu ve reçel yapılır.

Işığı seven ve soğuğa dayanıklı bitki olan yalancı iğde 45 derece ve hatta daha düşük soğuğa dayanıklılığı onun kuzey bölgelerinde yetişmesine imkân verir. Bol organik maddeler ve fosfor olan yumuşak topraklarda daha iyi yetişir. Bitkinin meyve ve yağının şifa verici özelliği tespit edildikten sonra tarlalarda da yetiştirilmeye başlandı.

İçerdiği biyolojik aktif maddeler deri yanıkları sırasında onarma sürecini hızlandırır. Yalancı-yabani iğde yağının içerdiği sterin maddesi yaranın iyileşmesini hızlandırır. Yalancı iğde yağı anti bakteriyel etkiye sahip olduğu için onun stafilokok, senkron, protozoitler ve hemolitik streptokoklar gelişmesine engel olur. İçerdiği tokoferol maddesi sayesinde karaciğerin lipit-maddeler alışverişini etkiliyor, lipitler hücre zarından oksidasyon-redüksiyon süreçlerini etkileyerek biyolojik membranı kimyasal faktörlerin etkisinden korur.

Yalancı iğde yağının kullanımı yanık, trofik yara ve ölü deri epitelizasiyonuna yardım eder yatak yarası, irinli yaraları çabuk iyileştirir. Jinekolojide rahim yolu erozyonu, diğer iltihabi hastalıklar sırasında uygulanır.

Göz yanıkların tedavisinde yalancı iğde çok önemli etkiye sahiptir. Yalancı iğde yağı midenin ve onikiparmak bağırsağın ülseri tedavisinde yüksek verim sağlar ve mide asidinin içeriği değişmez.

Fakat ağır kolesistit, hepatit, pankreatit ve diğer pankreas hastalıklarında, ishale meyillilik sırasında ondan istifade edilmez. Aşırı asit gastriti mide suyunun salgısını artırdığı için yalancı iğde yağı kullanımı ters etki gösterir.

İyi yetişmiş yalancı iğde meyveleri suyun içine konularak düşük ateşte 20 dakika pişirilir, ezilir, süzgeçten geçirilir, kendi ağırlığı kadar toz şeker ilave edilir, ağzı kapalı kapta saklanır, yorgunluk ve genel halsizlik zamanı jöle şeklinde kabul edilir. Yalancı iğde yağı kafur yağı ile karıştırıldıktan sonra göğüs ve sırt bölgesi ovulur.

Yarım bardak yalancı iğde yağı 2 çorba kaşığı kafur yağı ile karıştırılıp akşamları içilmesi zor iyileşen ve hatta ağır hastalıktan sonra kalan öksürük sırasında uygulanır.

500 gr süt ve 4-5 çorba kaşığı yalancı iğde mikserle karıştırılır, toz şeker katılır ve içilir. 3 bardak yalancı iğde, 50 gram bal, yarım bardak nane demlemesi ve 1 bardak su karıştırılarak buzdolabında 2 saat saklanan sonra içilir.

 

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.