Sağlığa Faydalı Bilgiler

Vücutta oluşan değişiklikler hangi hastalığın belirtisi?

30.07.2017
176
Vücutta oluşan değişiklikler hangi hastalığın belirtisi?

Vücudumuzda meydana gelen her değişiklik aslında hastalıkların habercisi olabilir. Vücudumuzdaki değişikliklerin hangi hastalıkların sinyali olabileceği ile ilgili ayrıntılar aşağıdaki gibidirler.

Gözün beyaz bölümündeki sarılık

Bu belirtiler sizde varsa, karaciğer ve ödünüzde herhangi hastalığın olması demektir. Göz kapaklarındaki şişlik böbreğinizin fonksiyonunun bozulmasına bir işarettir. Göz bebeklerinin aynı büyüklükte olmaması beyin içi kanama ve beyin travmaları gibi ciddi nörolojik hastalıklarda gözlenen özellikleridir. Göz bebeğinin küçülmesi ise kimyasal toksinlerden ve ilaçtan zehirlenmeye işarettir.

Şişkinlik

Gözünüz şişiyor, tırnağınız sararıyorsa yada istemeden kilo kaybediyorsanız, bu belirtileri de dikkate almanız gerekir. Çünkü vücudunuzdaki bu sinyaller böbrek hastalıklarından kalp yetersizliğine kadar birçok hastalığın habercisidir. Vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız.

Tırnak rengi

Tırnaklarınızın sarı veya beyaz görünmesi vücudunuzda birçok hastalıkların habercisi olabilir. Sarı tırnak mantar hastalığı, tırnaklarda beyaz lekeler demir eksikliği ile ilişkilendirmek mümkündür. Tırnaktaki siyah lekeler ise melanom denilen bir kanser türünün delillerindendir.

Ciltteki değişiklik

Cildinizdeki beyazlaşma ve kuruluğa da dikkat etmelisiniz. Deride kendiliğinden oluşan karaltılar kanser ve bazı kan hastalıklarının belirtisi olabilir. Cildin beyazlaması ise mantar hastalığının habercisidir.

Ciltteki kuruluk ve kaşınmalar tiroit bezinin iyi çalışmaması ve böbrek eksikliğinin belirtisidir.

Özellikle, kalp yetmezliği sırasında deri soluk, mor renkte olabilir. Cildin sararması ise gözde olduğu gibi karaciğer ve safra yollarındaki tıkanıklardan kaynaklanabilir.

Kiloda artış ve azalma

İstemediğiniz halde kilo kaybederseniz, tiroit hormonu ve kan şekerinizi kontrol etmelisiniz. Bazı kanser hastalıklarında da kilo kaybı görülür. Gece terlemesi, kilo kaybı, yüksek ateş lösemi, kansızlık ile birlikte hızlı kilo kaybı mide-bağırsak kanserinin belirtisi olabilir. Bel ağrıları ile birlikte görülen kilo kaybı akciğer kanserinin belirtisidir.

Kalp ağrıları, karaciğer sirozunda ise kilo artışı görülebilir.

Elbette, bu belirtiler kesin olarak hasta oldunuz demek değildir. Her hastalığın teşhisini profesyonel uzmanlar belirlemelidir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.