Sağlığa Faydalı Bilgiler

Vücutta kromun rolü,etkisi ve faydası nedir?

24.02.2018
263
Vücutta kromun rolü,etkisi ve faydası nedir?

Krom vücudun faaliyetinde en önemli öğelerden biri olup çok faydalıdır. Kromun vücutta normalden az olması tatlı gıdalara karşı çok güçlü bir istek oluşturur. Buradan anlaşılıyor ki, krom organizmada şeker alışverişinin çok önemli unsurdur.

Uzmanlara göre mantar, darı, birçok ekin, buğday, yumurta sarısı, peynir vb. gibi gıdaların içeriği krom elementi bakımından zengindir ve krom eksikliklerini bu gıdaların alımı ile karşılanması mümkündür. Deniz ürünleri ve etin de bünyesinde de aynı madde bulunmaktadır.

Gıda ürünleri içerisinde krom en çok zengin olanı bira mayasıdır. Ne yazık ki, onun alımı çoğu zaman alerjik tepki verir. Bu nedenle, bilim adamları ve araştırmacılar öyle bir krom molekülü biçimi oluşturmuşlar ki, vücuda kolayca emilir ve sindirim edilir. Buna kromun pikolinat ve polinikotinat biçimlerini vb. krom elementinin organizmada giden yağ ve karbonhidrat değişimi sürecinde de büyük rol oynaması insülin oluşum sürecine etki eder.

Fakat birçok gıda ürünlerinin işlenmesi sırasında krom elementinin büyük bölümü kaybolur. Örneğin, ekmek pişirmek için normal buğdayın beyaz un haline getirilmesi sırasında içerdiği kromun yüzde 80-i kadarı kaybolur. İmal edilmemiş şeker hammaddesinin kullanıma uygun beyaz şekle dönüştürmesi sürecinde bileşiminde bulunan krom elementinin %90-ı çoğu kayıp oluyor.

İmal edilmiş ve içeriği değişikliğe uğramış gıdalardan kullananlar farkına varmadan krom öğesinden mahrum oluyor yahut da onun eksikliği ile karşı karşıya kalıyor. Bunun sonucunda vücudun doku ve hücrelerinde bulunan şekerin miktarı büyük ölçüde azalır ve sonuçta şekerli diyabetin oluşmasına götürüyor. Kromun normalden az olması ise sinirlilik, sinirsel durum, susuzluk vb. durumlara neden oluyor.

Uzman biyologlara göre, Krom içeren gıda ve ilaçların düzenli şekilde kabulü neticesinde birçok hastalıkların tam veya göreceli iyileşmesi süreci devam ediyor ve buna örnek olarak metabolizma bozulmaları, özellikle de obezite, hipogliseminim, insult, hipertansiyon, kron ve Menyer hastalıkları, kolit, ülser, gastrit, dağınık skleroz, migren, epilepsi ve birçok psikolojik bozulmaları gösterilebilir.

Vücutta insülin alışverişinin bozulması, obezite ve krom darlığının ortaya çıkması kalp hastalıklarının oluşmasına doğrudan etkisi vardır. Daha doğrusu, krom eksikliği sırasında kanın içinde kolesterol ve trigliseridlerin miktarı artar, arteriyel damarların iç menfezi kirlenir ve tüm bunların sonucunda damarların daralma süreci gerçekleşir ve son nefeste kan basıncı yükselir. Kanın içinde bulunan glikoz seviyesini doğrudan düzenleyen etken romun miktarıdır. Dolayısıyla, yaşlanma sürecinde doğrudan yer alan element krom, daha doğrusu, yaşlandıkça organizmada ona olan talep ve ihtiyaç artıyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.