Sağlığa Faydalı Bilgiler

Vücutta harikalar yaratan Chia bitkisi tohumunun faydaları

13.12.2017
197
Vücutta harikalar yaratan Chia bitkisi tohumunun faydaları

Chia tohumu saçları ve tırnakları iyileştiren, cildi gençleştiren nadir ve faydalı bitki türüdür. bu sihirli tohumu eski dönemlerde maya ve inka halkı kullanıp çok değer veririlerdi. Ve bugün bilim onlar haklı olduğu kanıtlamıştır.

Chia tohumunun faydaları:

Chia tohumları bir tür modern bitki gibi görünse de onlar zaten bin yıldır mevcut olup insanlar faydalarından yararlanılmıştır. Besleyici değeri o kadar yüksektir ki, geçmişte onları para gibi kullanırlardı.

Chia tohumları o kadar etkilidir ki, birkaç saat içinde kendini iyi hissetmesini sağlar. Yeri gelmişken belirtelim ki, maya dilinde Chia “güç” anlamına geliyor. Besin maddelerinin yüksek içeriği sayesinde, chia tohumları vücuda çok fazla enerji ver.

Chia tohumları yağ asitleriyle, proteinlerle, antioksidan ve diyetik liflerle zengindir. Onlar sıvıyı emme gibi büyük yeteneğe sahiptir, bu da vücudun su kaybı olmaması için ideal bir araçtır.

Bu bitki organizma için önemli olan yağların ana kaynağıdır. Ne kadar garip olsa da, küçük chia tohumunda Omega 3 yağları somon balıktan 8 kat daha fazladır.

Chia tohumu pek çok proteinler ve antioksidanlar içerir. Bu besleyici maddeler sağlığınız için çok elverişlidir. Örneğin, bir gram Chia tohumunda taze yaba mersini meyvesinden 4 kat daha fazla antioksidan bulunduruyor.

Son çalışmalar göstermiştir ki, chia tohumundan düzenli kullanarak saç ve tırnakların durumunu iyileştirir. Chia cilt için mükemmel bir araç, çünkü cilt hücrelerini onarma ve yenileme özelliği var.

Chia tohumu kolay sindirim olunan bitki proteinlerinin de mükemmel bir kaynağıdır. Chia tohumları tüm sindirim yoluna olumlu etki göstererek aşırı yağların yakılması sürecini teşvik eder ve vücudu güçlendirir.

Eğer zayıflık ve kırıklık hissediyorsanız, Chia tohumu sorunun en etkili çözümdür. Onlar kas fonksiyonunu iyileştirir ve vücuda enerji verirler. Bu nedenle chia tohumunu genellikle sporcular kullanıyorlar.

Chia tohumunu bağırsağın işlevini iyileştiren % 37 besin lifleri oluşturur. Özellikle yoğun bağırsak kanseri ile mücadele eden insanlara beslenmelerine chia tohumu eklemelidirler.

Chia tohumları iştah keser, metabolizmayı hızlandır, glikojeni aktif hale getirir ve böylece kilo verme sürecini hızlandırır.

Chia tohumlarını çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Örneğin, yemeklere veya salatalara ilave edilebilirsiniz.

Chia tohumunu ne şekilde kullanırsanız kullanın, onlar her yemek veya tatlıların besleyici değerini artıracaktır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.