Sağlığa Faydalı Bilgiler

Vücudumuzun susuz kaldığını gösteren 10 belirti

Vücudumuzun susuz kaldığını gösteren 10 belirti

Vücudumuzun % 65 sudan oluşur ve vücudun su ihtiyacının karşılaması için günde 1.5-2 litre su içmek önerilir. Hatta gebelik, yüksek sıcaklık ve egzersiz gibi durumlarda bundan daha çok içmek gerekir. Sağlıklı kalmanın temel taşı olan su, vücudumuzda çatışmadığı zaman bazı belirtiler ortaya çıkarıyor. Bu belirtileri dikkate alıp tedbir almak gerekir. Peki, susuz kalan vücutta hangi belirtiler oluşur?

Susamak
Elbette ki, susamak vücudun susuz kaldığının ilk kanıtıdır. Susuzluğu hissetmek, vücudun su dengesinin çok düşük olduğu anlamına gelir. Bu nedenle su içmek için susamayı beklemeyin. Gün boyunca susuzluk hissetmesek de, belirli aralıklarla su içmeliyiz. Özellikle yaşlı insanlar susuzluğu az hissediyorlar. Bu nedenle belli yaşın üzerinde olan kişiler daha dikkatli olmalıdır. Aynı zamanda bestelenmemize de özen göstermeliyiz. Çünkü vücut suyu sadece sudan değil, tükettiğimiz gıdalardan da elde ediyor. Unutmamak gerekir ki, su vaz geçilmeyen tek içecektir. Şekerli içecekleri mümkün olduğu kadar az içmek gerekir, çünkü vücudun daha da susuz kalmasına neden olur.

İdrarın rengi
Vücudun susuz kaldığının diğer bir kanıtı idrardaki renk değişiklikleridir. İdrar ne kadar koyu renk olursa, o kadar susuz kaldığınız anlamına geliyor.

Baş dönmesi
Susuzluk baş dönmesine neden olabilir. Vücut susuz kaldığı zaman organizmaların bazı bölümlerine su gidip yetmiyor, bu nedenle de baş dönmeleri hissedilebilir, hatta bazen konuşmada bozulmalar da ortaya çıkabilir.

Baş ağrısı
Vücut susuz kaldığı zaman baş ağrısı hissedebiliriz. Vücudun biyo-kimyasal reaksiyonların çoğu suda oluşur. Bu nedenle susuzluk, beyin de dahil olmak üzere vücudun tüm sistemini bozar. Susuzluğun habercisi olarak baş ağrısı da görülebilir.

Kramplar
Sporcular bunu iyi bilir. Spor yaparken yeteri kadar su tüketmediklerinde vücudun çeşitli yerlerinde kramplar gözlenir. Susuzluk vücudun mineral tuz kaybına neden olur, bunu sonucu olarak da kramplar oluşur.

Konsantrasyonun bozulması
vücut susuz kaldığı zaman kan basıncı düşer. Kan basıncı düştüğünde, kan akışı kalp ve akciğerler gibi hayati organları tercih eder ve kanın diğer organlara ve beyine akışını önler ve bu da beynine daha az oksijen gitmesi demektir. Bu da konsantrasyonda bozulma oluşturur.

Düşük tansiyon-basınç
Düşük tansiyon da susuzluğun belirtileri arasındadır. Su eksikliği kan basıncının düşmesine neden olur ve bu da tüm organların çalışmasını etkiler. Bu nedenle su eksikliği organlara da zarar verir.

Kabızlık
Susuzluğun kabızlığa neden olduğunu biliyoruz. Vücuttaki su azaldıkça tuvalete çıkmak zorlaşır.

Ciltteki değişiklikler
Ciltteki kuruluk ve kızarıklıklar susuzluğa işarettir. Su ihtiyacını karşılayabilecek bilmeyen cilt, dış etkilerle mücadele götürmekte zorlanıyor, esnekliğini kaybeder.

Güneş çarpması
Vücudun susuz kaldığının 10 ispatı arasında güneş çarpması da sayabiliriz. Güneş çarpması ciddi susuzluk belirtisi olmakla birlikte acilen müdahale edilmelidir. Güneş çarpması, baş dönmesi, kusma, huşu kaybetmek ve cilt yanığı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu gibi durumlarda doktora başvurmak gerekir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.