Sağlığa Faydalı Bilgiler

Vücudu kanserden korumanın yolu bulundu

02.02.2019
248
Vücudu kanserden korumanın yolu bulundu

Uluslararası bilim adamları grubu, kanserli tümörlerle mücadelede T hücrelerini yeniden aktive etmenin bir yolunu buldular.

Bilindiği gibi, bağışıklık sisteminin kanserle başa çıkamamasının ana nedenlerinden biri, malign tümörlere saldıran lenfositler sırasında enerji kaybıdır.

Bunun nedeni,, türevler glikozu daha etkili şekilde kullanır ve böylece, T-hücreleri besin kaynağından mahrum eder. Bağışıklık bir süre tümörle mücadele etse de, sonradan onun gelişimini engelleyemiyor.

Araştırmacılar ortaya koydu ki, lenfositlerin zayıflanmasına ve tükenmesine etki gösteren esas neden “enolaza 1” enziminin miktarının (bu enzim glikoz oksidasyonunda önemli rol oynar) aşağı düşmesidir.

Sonuçta, oksidatif fosforilasyon hızları azalır. Belirtilen süreç enerjinin ATF molekülü şeklinde korunmasına yol açar.

Bundan kaçınmak için bilim adamları hücreleri glikozun son ürünü sayılan pirüvatları kıstılar. Bu, lenfositlerin enerji tüketiminin çoğalmasına ve böylece, bağışıklık sisteminin kanserle mücadelede aktifleşmesine neden oldu. Bulgulara dayanarak, araştırmacılar kontrol noktası inhibitörlerinden oluşan ilaç hazırladılar

Deneme hayvanları üzerinde yapılan deneyde tümürlerin gelişiminin yavaşlatan ve lenfositlerin aktifleşmesi gözlenmiştir. Gelecekte insanlar üzerinde klinik denemelerin götürüleceği muhtemeldir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.