Sağlığa Faydalı Bilgiler

Vitiligo hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir?

07.02.2019
278
Vitiligo hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir?

Bağışıklık sisteminin kendi kendine saldırısı ile oluşan, deri pigmentlerinin kaybı ile görülen vitiligo, halk arasında “Beyazlama veya ala hastalığı” için tıp bilimi yıllarca değişik tedavi yöntemleri icat etmesine rağmen varoluş nedeni bilinmiyordu ve bu nedenle tedavisi bulunmuyordu.

Son yılların araştırmalarında bulunan bulgular bu hastalığın tedavisinde farklı ve çok olumlu sonuçlara yol açtı.

Vitiligo yıllarca ancak deri hastalığı gibi tanınıp ve tedavisi de buna uygun yapıldı. Ancak cilde odaklanarak lokalize tedavilerin uygulanması ve ışın tedavilerinin uygulanması hastalığın tedavisinde geçici çözüm olmuş, hastalık sonradan tekrarlanıp ve hatta kötüleştiği durumlar da oldu.

Ancak son yıllarda hastalığın asıl sebebi ortaya çıktı. Vitiligo otoimmün yani bağışıklık sistemi olan bir hastalık olarak doğrulandı. Bununla da vitiligo hastalığının tedavisinde yeni umutlar ortaya çıktı.

– Vitiligo bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalık olup, bağışıklık sisteminin zayıflanmasına neden olur. Bağışıklık sistemi güçlendiğinde, hastalık tamamen yok olabilir veya sınırlı sayıda kalabilir.

– Vitiligo hastasının kansere, özellikle tiroid ve kolon kanserine yakalanma riski diğer insanlara göre daha yüksektir.

– Vitiligo hastasının “Romatoid Artrit”, “Behçet”, “Ankilozan Spondilit”, “Lupus”, “Hashimoto”, “Frengi” gibi hastalıklarla birlikte varoluş riski yüksektir.

– Vitiligo sadece deri hastalığı değildir.

– Vitiligo özünde başka hastalık veya risk faktörlerini taşıyor.

– Vitiligo ile beraber vitamin eksikliği araştırılmalıdır.

– Vitiligoda mutlaka tiroid bezi hastalıkları araştırmalıdır. Endokrinolog muayenesi şarttır.

– Vitiligoda besin değeri mutlaka araştırılmalı ve hastaya özel diyet belirlenmelidir.

– Vitiligoda midede “Helikobakter Pilori” mutlaka araştırılmalıdır.

– Vitiligoda insülin direnci, şekere yatkınlık ve şeker hastalığı araştırılmalı ve tedavi edilmelidir.

– Vitiligoda bağırsak sorunlarından “Candida”, ” Clostridium “, ” Disbiyozis ” olması araştırılmalı ve tapılarsa tedavi edilmelidir.

Vitiligonun tek etkili ve kalıcı tedavisi bağışıklık sistemi düzeltmektir. Bu tedavi aynı zamanda diğer risk faktörlerini de her insana bireysel olarak ortadan kaldıracaktır. İmmünoterapi ile sistematik tedavi sağlanır, yani bağışıklık sistemindeki tüm sorunlar bulunur, çözüm olunur, etkili ve kalıcı tedavi ile sağlanır.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.