Sağlığa Faydalı Bilgiler

Vitamin Takviyeleri Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olmaz

22.04.2019
113
Vitamin Takviyeleri Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olmaz

Annals of Internal Medicine’de yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, yüksek dozlarda alınan vitamin takviyeleri yaşamınızı uzatmıyor, ancak vücudunuza zarar verebilir. Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam için, tüm proteinler ve besinler yediklerinizden gelmelidir. 2018 yılında Birmingham Üniversitesi’nden yapılan bir çalışmada bulunan sorun, vitamin ve mineral takviyelerinin sizi kalp hastalıklarından korumamasıdır.

Tufts Üniversitesi’nde Friedman Beslenme Bilimi ve Politikası Okulu’nda doçent olan Dr. Fang Fang Zhang ve meslektaşları, diyet takviyelerinin ABD’de yaşayan yetişkinler üzerindeki etkilerini araştırdı. En az 20 yaşları arasındaki 27.725 katılımcıdan veri topladılar.

Vitamin takviyeleri daha uzun yaşamanıza yardımcı olmuyor

Öncelikle, katılımcılardan 24 saatlik bir gıda anketini iki kez doldurmaları istendi. Bundan sonra, hanehalkı görüşmesi yapıldı ve önceki 30 gün içinde herhangi bir vitamin takviyesi kullanıp kullanmadıklarına cevap vermek zorunda kaldılar. Takviyeleri kullananlar bunun hakkında daha fazla ayrıntı vermek zorunda kaldı. Bununla birlikte, katılımcıların yarısından fazlası diyet takviyesi kullanımını açıkladı ve yüzde 38,3’ü multivitamin ve mineral takviyesi kullandığını iddia etti.

Ayrıca, bu altı yıllık çalışma boyunca, 3.613 katılımcı ölmüştür. Yaklaşık 945 kardiyovasküler ölüm ve 805 kanser ölümü oldu. K ve magnezyumun yeterli miktarda tüketilmesi ölüm riskini herhangi bir nedenden ötürü azaltabilir ve K ve A vitamini olan Çinko kullanımı, kardiyovasküler ölüm riskini azaltabilir. Öte yandan, aşırı kalsiyum tüketimi daha yüksek kanser ölümü riski ile ilişkilidir.

Neyse ki, çalışma takviyelerle ilişkili ölüm riskini ortaya çıkardı, ancak eğitim, sigara ve içki içme ve içme ve diyet gibi diğer faktörleri de akılda tutuyorlar. Yiyeceklerden elde edilen besinlerin hayatınızı uzatıp uzatamayacağını kanıtlayamazlar, ancak sağlıklı diyetler benimseyen insanlar daha uzun yaşar. Ayrıca, takviyeleri hayatınızı uzatacak gibi görünmüyor. Son bir tavsiye, yalnızca diyetinizde eksik olan kalsiyum veya mineralleri takviye etmeye odaklanın.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.