Sağlığa Faydalı Bilgiler

Uykuya doyamamanın ve uyku bozukluğunun sebebi

04.12.2017
130
Uykuya doyamamanın ve uyku bozukluğunun sebebi

Teknolojik aletlerin insan uykusuna etkisi yönünde yapılan çalışmaların çoğunluğunun sonuçlarına göre, çocukların ve gençlerin sağlığına en çok zarar verenler akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletlerdir. Bu aletler yüzünden yeterince uyku uyumadıkları için uyku bozukluğu gelişir ve  bu yüzünden kişiler bir türlü uykuya doyamama sorunu yaşarlar.

“Pediatrics” dergisinde yayınlanan makaleye göre;

Beynimizin esas kronometresi ışıktır. Akşam saatlerinde ışığın gözün retinaya dahil olması sonucunda melatonin emilimi önemli ölçüde azalır ve böylece uyumak isteği ortadan kalkıyor, periyodik ritimlerde düzensizlik olur. Çocukların göz bebeğinin büyüklere oranla daha iri, göz billurunun ise daha şeffaf olduğu için, çocuklarda ışığa karşı hassasiyet daha fazladır

Ekranlı cihazlar 5 yaştan 17 yaş arası çocukların sağlığına etkisine ilişkin 50’den fazla bilimsel çalışmanın sonuçlarına göre, ekran karşısında daha fazla zaman geçiren çocukların uykusunda düzensizlikler e bozulmalar oluşur.

Ayrıca, önceki deneylerin sonuçlarına göre, aynı ışık kaynağının etkisi sonucunda çocuklarda melatonin yoğunluğu büyüklere oranla iki kat daha hızlı azalıyor. “Uyku hormonunu” daha çok bozan tüm mobil sistemlerden gelen kısa dalga “mavi ışıktır”. Ayrıca uykusuzluğa ve uyku bozukluğuna yatak odasında telefon veya notebookun olması bile yeterlidir.

Örneğin, sekiz yaşa kadar olan çocuklar ortalama günde 48 dakika ekran karşısında geçiriyor. Ebeveynler çoğu zaman buna itiraz etmiyor, hatta aksine, yatmadan önce çocuklar için çizgi filmleri açıyorlar.

Okul öncesi yaş dönemi çocuk gelişiminin son derece hassas dönemidir. Dijital medyalar gittikçe çocukların hayatına daha çok sirayet ediyor ve tetkik edilmemiş henüz çok noktalar vardır.

Erişkinlerde ise uykudan doymama çoğunlukla yatmadan önce, örneğin, şiddet gibi “agresif unsuru” olan sahnelere bakmalarından ileri gelebilir. Uykuyu ayrıca çeşitli sohbet programları ile dostlarla mesajlaşma da engeller.

Bilim adamları ebeveynlere çocuklarına yatmalarına bir saat kala cep telefonu vermemeyi, uyku ve dinlenme döneminde kedilerinki de dahil olmak üzere tüm elektronik cihazları kapatmayı, onları başka odada enerji ile yüklemeyi ve çocuklar uyuduğu odalarda hiçbir teknolojik aletleri bulundurmamayı tavsiye ediyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.