Sağlığa Faydalı Bilgiler

Uykusuzluğa karşı galip gelmek için uzmanlardan tavsiyeler

26.01.2019
127
Uykusuzluğa karşı galip gelmek için uzmanlardan tavsiyeler

Çoğu zaman insanlarda akut veya strese bağlı uykusuzluk görülür. Bu, vücudun dış etkenlere tepkisidir. İnsan yatışınca ve stres durumundan çıktığında uyku da normalleşir. Uzmanlar uykusuzluğa galip gelmek için birkaç tavsiyede bulunuyorlar.

Uykusuzluk hastalık değil, bir sendromdur. Ana hastalık iyileşirken uykusuzluk da ortadan kalkar. Uykusuzluğun kronik biçimi daha ağırdır. Böyle uykusuzluk aylarca sürebilir. Uykunun uzun süre bozulması ciddi hasara yol açıyor: bağışıklık zayıflar, kalp-damar hastalıkları, diyabet ve onkoloji hastalıkları riski artıyor.

Uykusuzluğa galip gelmek için uzmanlardan tavsiyeler

Yataktan kalkmak. Bazen uyku bozukluğu için ciddi bir sebep yoktur. Fakat insanda uykusuzluğu bekleme sendromu oluşur. Uyuyamayacağından korkuyor Psikofizyolojik faktör ortaya çıkar. Bu durumda yataktan kalkıp kafanızı sakin bir işle meşgul etmeniz gerekir ki, o zaman uyku kendiliğinden gelecek.

Uyarıcılardan vazgeçme. Eğer uyumaya 6 saat kala fiziksel hareketler faydalıysa, yatmadan önce hem fiziksel, hem de zihinsel faaliyetleri sınırlamak gerekir. Ayrıca, akşamları kahve, çay ve alkollü içeceklerin içilmesi tavsiye edilmez, çünkü vücut üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Aydınlatma zayıf olmalı ve sesler kısık olmalıdır.

Fiziksel aktivite. Doktorlar uykusuzluğun üstesinden gelmek için egzersiz yapmayı tavsiye ediyorlar. Yatmadan 6 saat önce spor yapmak çok iyidir. Düzenli fiziksel aktivite uyku kalitesini arttırır. Bu, bilimsel araştırmalarla onaylanmaktadır.

Doktora başvurmak. Uykusuzluk sorunu iki ila üç hafta devam ederse ve uykunuzu normalleştirme girişimleriniz başarısız oluyorsa, bir doktora danışmalısınız.

Cinsel yakınlık. Bilim adamları yatmadan önce sadece cinsel yakınlığı öneriyor. Bu zamanda, erkek vücudunda dopamin hormonunu yatıştıran prolaktin hormonu, kadın vücudunda oksitosin hormonu ortaya çıkar.

Tam zaman modu. Uykusuzluk galip gelmek için, aynı vakitte uyumak ve uyanmak gerekiyor. Uzmanlara göre, tam zamanlı uyku modu sadece uyku sorununu çözmeye yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda insanların gündüz öz-bilinçlerini hissetmelerini sağlıyor.

Yatıştırıcı içecekler. Uykusuzluğa galip gelmek için çoğu zaman halk hekimliği araçları, örneğin, bal katılmış sıcak süt, papatya çayı ve diğer yatıştırıcı bitki bileşenlerinin çayları tavsiye olunur. Uzmanlara göre, bu çayların tespit edilen uyku getirici etkisi yoktur. Fakat eğer insan böyle çayların ona yardım ettiğini düşünüyorsa, onlardan imtina etmemelidir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.