Sağlığa Faydalı Bilgiler

Uykusuz kalmanın zararları nelerdir?

30.06.2018
231
Uykusuz kalmanın zararları nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre, yetişkin insanlar günde en az 7 saat yatmalıdırlar. İyi ve yeterli yatmazsanız, bunun ağır etkileri ve zararları olabilir. Peki, uykusuz kalmanın zararları nelerdir? Bu yazımızda uykusuz kalmanın sağlığımıza verdiği zararlardan bilgiler vereceğiz.

Uykusuz kalmanın zararları nelerdir?

Hafızayı ve beyini etkiliyor: Gece yeterince uyumadığında ertesi gün konsantrasyon, odaklanma, sorun çözme yeteneğinin düşmesi ve dikkat eksikliği yaşayabilirsiniz. İyi bir uyku, ruh sağlığında, düşünmede ve öğrenmede önemli bir rol oynar.

Kalbiniz zarar görür: Vücudunuz uykusuz kaldığında yaşınız, kilonuz, alışkanlıklarınız ne olursa olsun, kalp ve damar hastalıkları riski artar. Uyku kan damarlarınızı kalbinizi iyileştirir, yenilenmede hayati bir rol oynar. Kalp sağlığınızı korumak için her gece en az 6 saat uyumanız gerekir.

Bağışıklık sisteminiz zayıflıyor: Uyku sırasında bağışıklık sisteminiz sizi enfeksiyondan koruyan proteinler salgılar. Bağışıklık zayıfladığında vücudunuz her türlü virüs ve bakteriye karşı savunmasız hale gelir. Yeteri kadar uyumayan insanlar özellikle grip ve soğuk algınlığına daha çok tutulurlar.

Depresyona neden olur: Depresyon hastaları arasında uykusuzluk en büyük göstergelerden biridir. Eğer uyku probleminiz varsa, acil doktora başvurun. Çünkü uykusuzluk depresyon yaratabilir.

Kilo artırır: Vücudunuz ihtiyacı olduğundan daha az uyuyunca açlık hissi oluşturan hormon üretimi artar. Eğer iştahınızı kontrol edemezseniz, bu, obezite ile sonuçlanabilir.

Şeker hastalığı riskini artırır: 6 saat, ya da daha az, 9 saat, ya da daha çok uyumak şekerli diyabet riskini artırır.

Cildiniz zarar görür: Bir gece bile, kötü bir uyku gözlerinizde şişme yaratır, gözlerin altında koyu halkalar oluşturur ve yüzünüz solgun görünür. Uykusuz geçen geceler sonucunda cildin gördüğü zarar ise kat kat artar. Yetersiz uyku cildinizin esnekliğini doğrudan etkiler, kırışıklıklara ve çizgilere neden olur

Erken ölümlerle sonuçlanır: Uyku insanlar için nefes almak kadar gereklidir. Yetersiz uyku 700’den fazla genetik değişikliğe neden olur ve bu değişiklikler sağlığınıza ciddi boyutlarda etkiler. Bu da erken ölümlere davetiye yollar.

Cinsel dürtüleri öldürür: Uykusuzluk sorunu yaşayan insanlarda sekse olan ilgi azalır. Yeterince uyumamak hem kadınların, hem erkeklerin enerji düzeyini doğrudan etkiliyor, hatta gerilimi artırıyor. Daha fazla uyku sorunu olan erkeklerde testosteron düzeyi düşüyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.