Sağlığa Faydalı Bilgiler

Uykudayken boğulma hissi ile uyanmak

24.07.2017
204
Uykudayken boğulma hissi ile uyanmak

Uzmanlar uyku ilaçlarını kullanan kişilerde geceleri ani uyanmaya neden olan boğaz ve burun tıkanıklığı olduğu zaman mutlaka hekime başvurmalarını öneriyor. Uzmanlara göre bu belirtiye dayanarak hekimler birçok hastalıkların teşhisini koyabilirler.

Çünkü sağlıklı, ama uyku problemi olan insanlar uyku ilacı attıkları zaman rahat yatmalıdırlar. Eğer uyku ilacı alındığı halden hasta istediği gibi yatamıyorsa, demek ki onun başka hastalıkları vardır. Bu zaman da hastanın göz hareketleri, burun-boğaz sistemi, kalp ve mide-bağırsak sistemi, kandaki oksijenin miktarı mutlaka kontrol edilmelidir.

Uykuda boğulma hissine neden olan sebepler

1- Aşırı kilo kaybı sırasında.

Sert diyet uygulayarak kısa sürede kilo vermek vücutta oksijen eksikliğine neden olabiliyor ki, bu da geceleri ani uykudan ayılmalara neden olabiliyor.

2- Alkol tüketimi

Yatmadan önce alkol alımı uyku bozukluklarına neden olabiliyor. Alkollü içki kabul eden insanda uyku sırasında boğulma durumunda ani ölüm meydana gelebilir.

3- Uyku ilaçları

Uyku ilaçları apnelerin sayısını ve hızını artırır. ilaç alanların mutlaka doktora gitmelerini tavsiye ediyorlar.

4- Yüzüstü yatma

Genellikle gece boğulmaların yüzüstü yatan kişilerde ortaya çıkıyor. Öyle ki, bu pozisyonda yatan kişilerde burun ve boğaz tutulması baş verir ve beyne oksijen gitmez

5- Burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı % 15 oranında horlamaya neden olur. Burun tıkanıklığı zamanında nefes alıp verme zorlaştığından dolayı beyne az oksijen gider.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.