Sağlığa Faydalı Bilgiler

Uyku problemlerine ve bozukluğuna iyi gelen bitkisel çay – Tarhun otu çayı

15.02.2019
248
Uyku problemlerine ve bozukluğuna iyi gelen bitkisel çay – Tarhun otu çayı

Kalp atışını yavaşlatıp, sakinleştirici etkisi olan tarhun otu ile hazırlanan çay sayesinde uykuya dalmayı kolaylaşıyor.

Uyku en temel ihtiyaçlardan biridir. Uykusuzluk, ruhsal ve tıbbi bir sorundur. Eğer uyumak istiyorsanız ve bir türlü rahat uyuyamıyorsanız bunun nedeni çeşitli biyolojik faktörlere olabilir. Bir insanın uykuya dalması genel olarak yaklaşık 30 dakikadır. Ayrıca insanın günde ortalama 7-8 saat uykuya ihtiyacı vardır. Eğer haftada birkaç kez bu süreden az uyuyorsanız, bu demek ki uyku probleminiz olabilir.

Uyku sorununu çözmek için her şeyden önce uyku problemlerine neyin veya nelerin neden olabileceğini anlamak önemlidir. Uyku bozukluğuna bitkisel ve doğal bir çözüm arıyorsanız, uzmanlar tarhun otunu öneriyorlar. Tarhun otu, tansiyonun düzenlenmesinden diş ağrısının azalmasına kadar birçok doğal etkiye sahiptir.

En güçlü etkisi uykusuzluğa çare olmasıdır. Sağlık sorunlarına yol açan yetersiz uyku özellikle kalp ve tip 2 diyabet gibi hastalığına yakalanma riskini artırabiliyor. Fareler üzerinde yapılan deneyler, tarhun otu bitkisinin yatıştırıcı bir etki sağladığı ve uykuyu düzenlemeye yardımcı olduğu anlaşıldı.

Tarhun otu çayının hazırlanışı: Büyük boy fincan için bir çay kaşığı kuru tarhun otu yeterlidir. Büyük boy fincana bir çay kaşığı tarhun otunu koyup doluncaya kadar kaynamış su ilave edin. Yaklaşık dört dakika demlemesi için bekledikten sonra içebilirsiniz. Taze tarhun otundan çay hazırlayacaksanız büyük boy fincana yaklaşık iki çay kaşığı tarhun otunu kullanın. Sindirime de faydalı olması için de bu çaya iki dilim ince zencefil ve üç veya dört adet nane yaprağı ekleyebilirsiniz. Tadını daha da güzelleştirmek için bal ekleyebilirsiniz. Bal eklediğinizde çayın çok sıcak olmaması gerekiyor. Ilık olması daha iyidir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.