Sağlığa Faydalı Bilgiler

Türkiye’nin yarısı aşırı kilolu-obez! (Hey genç! Harekete geç!)

25.02.2018
213
Türkiye’nin yarısı aşırı kilolu-obez! (Hey genç! Harekete geç!)

Türkiye’nin üçte ikisi ya kilolu ya da obez durumda. İstanbul Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de yeme alışkanlıkları değişti ve buna bağlı obezite ve diyabet sıklığı da arttı. En kötüsü, çocukluk çağında obezite ve diyabet hastalıkları başlamış durumdadır. Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Diyabet Vakfı ve TOÇEV, genç insanları eğitmek için birlikte Hey genç! Harekete geç projesi başlattılar.

Ülkemizde son 12 yılda diyabet sıklığı yüzde 90 ve obezite sıklığı ise yüzde 44 artmış durumda. İstanbul Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre ülkemizde insanların üçte ikisi ya kilolu ya da obez durumdadır.

Yapılan araştırmaya göre on yıl içinde Türkiye ortalamasından boy uzaması 1cm, kadınlarda kilo artışı 10 kilo, erkeklerde 8 kilo olacak. Her iki durumda bel ve kalça çevresi orantılı olarak genişleyecektir. Yani gün gittikçe Türk insani obez oluyor,

Türkiye’de diyabete yani şeker hastalığına yakalanma aralığı 5 yaşa düşmüş durumda. Türkiye’nin nüfusunun yaklaşık yüzde 13’ü diyabet hastası olmuştur.

“HEY GENÇ! HAREKETE GEÇ!”

Ülkemizde her üç çocuktan biri aşırı kilolu olup her on çocuktan biri de obezdir. Obeziteye neden olan en önemli faktörlerden biri de insülin direncidir.

Milli Eğitim Bakanlığı, TOÇEV ve Türkiye Diyabet Vakfı, çocukları kilolardan ve obeziteden kurtarıp sağlıklı beslenmeye yöneltmek için !”HEY GENÇ! HAREKETE GEÇ!” projeyi başlattılar.

HEY GENÇ! HAREKETE GEÇ!” projesi kapsamında çocuklara pilates ile eğitimler verilecek. Diyetisyenler çocuklara ve öğrencilere bilgiler verilerek bilinçlendirilecek.  Daha sonrada  fiziksel aktivite eğitimi verilecek.

Sağlıklı beslenmenin ilk koşulu paketlenmiş gıdaları yani işlenmiş hazır besinlerden kaçınmaktır. Özellikle akşam ve öğle yemeğe mutlaka salatayla başlamak gerekir. Çünkü salatada bulunan lifli sebzeler midenin alt kısmını kaplıyor ve bütün besinlerin glisemik endeksini düşürüyor. Bu yüzden salatayı bitmeden kesinlikle yemeğe başlamamak gerekir.

Hey genç! Harekete geç! proje kapsamında 11.000 lise öğrencisi eğitilecek.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.