Sağlığa Faydalı Bilgiler

Trans yağ nedir? Trans yağın yararları ve zararları nelerdir?

04.02.2019
285
Trans yağ nedir? Trans yağın yararları ve zararları nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, trans yağlar dünyada her yıl yaklaşık, 550 bin kişi kalp-damar hastalıklarına maruz kalıyor ve ölümüne neden oluyor.

Trans yağlar sayısız hastalıkların oluşmasının doğrudan sebebi olarak da bilinir. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2023 yılına kadar trans yağların gıda listesinden tamamen çıkarılması için çağrı yapıyor. Dünyada ilk olarak 2003 yılında Danimarka yapay yağların kullanımını ülke çapında sınırlayıp.

Trans yağ nedir?

Trans yağ bir çeşit doymamış yağ asididir. İki gruba ayrılır: doğal yolla oluşan ve sanayi yöntemi ile elde edilen. Doğal yolla meydana gelenler et ve süt ürünlerinde az miktarda olur. Yapay yolla elde edilenler ise bitkilerden alınan yağlara hidrojen ilave edilerek yapılır. Böylece yağın “pişirme ömrü” uzatılır ve yeniden ısıtılmaya karşı direnci artırılır.

Hazır ürünlerde, çöreklerde, patates kızartmasında, tavuk nuggetlerde ve bazı kebap gibi kızarmış yiyeceklerde yüksek miktarda yapay yağ var.

Trans yağın zararları

Yapay yağ kanda kolesterol ve trigliseritin miktarını artırır ve kalp-damar hastalıklarına neden olur. Tip 2 diyabet insülin direnci, metabolik sendrom, kilo alma ve yağlanma, meme, pankreas, prostat, nefes borusu kanserine, cinsel yetersizlik ve kısırlık, alzheimer gibi tehlikeli hastalıklara neden olabilir.

Trans yağın faydaları

Trans yağların insan fizyolojisine herhangi fayda sağlaması bugüne kadar yürütülen çalışmalarda ispat edilmedi.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.