Sağlığa Faydalı Bilgiler

Tokluk hissi yaratan domates suyunun diğer faydaları ve hazırlanışı

21.01.2019
136
Tokluk hissi yaratan domates suyunun diğer faydaları ve hazırlanışı

Sağlık uzmanı Pr. Dr. Oğuz Özyaral yaptığı açıklamada oruç tutan kişilerin mümkün olduğunca vücudun su ihtiyacını karşılayacak gıdalar yemesini tavsiye etti. Bu makalemizde 8 saatlik tokluk hissi yaratan domates suyunun diğer faydaları ve hazırlanışı hakkında bilgilere vereceğiz.

Domatesin birçok faydası olduğunu bildiren Özyaral “domates yıllarca ilaç olarak kullanılmıştır. Domates çorbalarda, salatalarda, yemeklerde kullanılır ve suyu içilir.

Sağlık uzmanı Pr. Dr. Oğuz Özyaral “Domates suyu sebzenin en besleyici biçimidir, sağlık için birçok yararı var. Domatesin içerdiği likopen en güçlü antioksidandır, kanser de dâhil olmak üzere birçok hastalığın önler. Ayrıca 8 saatlik süreyle tokluk hissi yaratır. Özellikle oruç tutan kişiler için domates suyu çok faydalıdır. Sahurda domates suyu içilebilir “dedi.

Domatesin sindirime katkıda bulunduğunu vurgulayan Özyaral “Zengin lif içeriği hafif müshil, safra üretimini uyararak kabızlık, aşırı şişkinlik gibi sorunları ortadan kaldırır” dedi.

Domates suyu nasıl hazırlanır?

Domates suyunu hazırlamak için 6-7 büyük domates, 2 kereviz sapı, 1 orta büyüklükte soğan, 6-7 adet taze sarımsak, 2 adet kırmızıbiber, 1 çay kaşığı sumak, 2 yemek kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber gerekir.

Öncelikle tüm malzeme küçük parçalar halinde doğranılır ve bir karıştırıcı yardımı ile parçalanır. Daha sonra yavaş yavaş karıştırılarak orta sıcaklıkta 20 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra bir karıştırıcı konularak iyice çekilir.

Ramazan ayı veya diğer günlerde domates suyunu içerek hem tok ve sağlıklı kalabilir ve hemde kilo verebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.