Sağlığa Faydalı Bilgiler

Televizyon seyretmek insan için ne kadar tehlikeli olabilir?

08.03.2019
276
Televizyon seyretmek insan için ne kadar tehlikeli olabilir?

İngiliz bilim adamlarının açıklamalarına göre, yaşlı insanların uzun süre televizyonu seyretmesi zihinsel yeteneğin gerilmesine sebep oluyor. Peki, Televizyon İzlemenin Zararları Nelerdir?

Bu konuda “Science News” haberine göre uzmanlar, 50 yaş sınırında olan 5090 kişiyi muayene etmiş ve televizyon karşısında ne kadar zaman geçirdiklerini öğrenmiştir. Katılımcılar, her iki saniyede on kelimeden oluşan bir ses kaydını dinledi. Ondan sonra onlar akılda kalan sözleri tekrarlanmaları istendi. Bu deneme 6 yıldan sonra bir daha yapıldı.

Araştırma sonucunda ortaya çıktı ki günlük olarak 3,5 saatten fazla televizyon karşısında vakit geçirmiş katılımcılara verbal memory (metin şeklinde bilgiyi akılda tutmaya yardımcı olan yetenek) zayıflamıştır. Bu televizyonu çok seyretmekten kaynaklanmaktadır.

Araştırma sonuçları, sebep sonuç ilişkilerini tanımlamaya imkân vermedi, çünkü zayıf hafızaya sahip kişiler televizyonu seyretmeyi tercih etmişlerdi. Uzmanlar aynı zamanda, televizyonun psikolojik stres oluşturarak, zihinsel yeteneği kötüleşmesine de neden olduğunu belirtiyorlar.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.