Sağlığa Faydalı Bilgiler

Tedavisi olmayan kansere galip gelmenin yolu bulundu

14.01.2019
161
Tedavisi olmayan kansere galip gelmenin yolu bulundu

Basel Üniversitesi (İsviçre) bilim adamları tedavisi olmayan aşamada olan kanser sırasında metastazların (kötü huylu tümörlerin ikincil ocakları) gelişimini engelleyen madde ortaya çıkarttı.

Metastaz kanserden muzdarip olan hastalarda ölümlerin yüzde 90- na cevap verir. İkinci derece ocakların gelişmesine neden sirkülasyonu eden tümörlü hücrelerdir. Onlar ilk ocağı terk ederek, kan dolaşımına girer ve böylece, diğer dokulara ve organlara yayılırlar. Bu hücreler kümeleri şeklinde birleşerek sonradan metastaza yol açar.

Bilim adamları, epigenetik kontrol mekanizmalarının kümeleri metastazlara dönüştürmede önemli bir rol oynadığını keşfetti. Nihayet dokularına ve proliferasyonuna aracılık eden kök hücrelere benzeyen dolaşımdaki hücrelerdir. Deney sırasında ayrıca hücrelerde kümelerin dağıtılması epigenetik düzenleme mekanizmasını devre dışı bırakır.

Bilim adamları FDA nın (Gıda ürünlerinin ve tıbbi preparatların kalitesine sıhhi kontrol kontrolü) onayladığı 2486 ilaç aracını kontrol edip ve kümelerin oluşmasını engelleyen inhibitörleri ortaya koydu. Bu preparatlar metastazların gelişmesini engeller.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.