Sağlığa Faydalı Bilgiler

Tebeşir, toprak, cam, kum yiyen insanlar – Pika sendromunun nedeni

10.08.2018
431
Tebeşir, toprak, cam, kum yiyen insanlar – Pika sendromunun nedeni

Muhtemelen çoğumuz ömrünüzde bir kez dahi olsa tebeşirin tadına bakmışız. Daha çok çocukların “sevimli gıdası” olan tebeşir, kireç yemeye heves ve talep birkaç mikro elementin eksikliği ve parazitlerle mücadele için insanda eski refleks olarak kabul edilir.

Buz yiyenler ise beyin kan dolaşımını iyileştirmek, anemi ve damarların tonusunun azalması ile aslında mücadele eder. Yani bu da eski şuuraltı reflekstir.

Hamile kadınlar ise hormonal değişikler nedeniyle olağanüstü şeyleri yiyebilir: taş, toprak, tebeşir vb. Onlara bunu yasaklamak mümkün de değil. Hormonal nedenlerden insanın neden böyle şeylere meyil etmesinin ciddi izahı yoktur.

Pika sendromu ise insanın toprak, kum, taş, tebeşir, cam, duvar kâğıdı vb. gıda olmayan maddelerin yenilmesi isteği, bağımlılığı, dayanılmaz talebidir.

Neden insan aç olmadan bu zararlı materyalleri yesin?

Birçok Pediatri çocukların tebeşir yemesini organizmada kalsiyum mineralinin eksikliğine bağlarlar. Bu da çocuklarda boyatma döneminde olur. Profesyonel doktorlar bu hastalara “eczane tebeşiri “yani diğer ismi ile kalsiyum glukonat tavsiye ediyorlar.

Ayrıca tebeşir yemeğe yatkınlık hemoglobinin azlığına delalet eder. Böyle durumlarda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Bazı analizlerden sonra eksiklikler belirlenir ve belirli vitamin ve ilaçlar tayin edilir.

Tarihi olgular:

Toprak yiyen insanlar fenomeni ilk kez 2000 yıl önce Hipokrat tarafından kaydedildi. Pika sendromunun daha yaygın olduğu Madagaskar’da yenilebilir olmayan maddeleri yeme isteği daha çok erkekler arasında yayıldı. Oysa bu sendrom ile daha çok çocuklar ve hamile kadınlar yüzleşiyor.

2009 yılında Christopher Golden adlı epidemiyolog Madagaskar’ın 16 kasabasında incelemelerde bulunuyor. Yaklaşık nüfusun % 53-ü itiraf etti ki, bazen taş, kil, kum, çiğ pirinç, kömür yiyorlar. Onların arasında erkekler daha fazladır.

Bunlar arasında birçok kişinin dediğine göre, bunu mide problemleri ve bazı hastalıklar için yapıyorlar ve pika onlara faydalıymış.

Bundan da anlaşıyor ki, pika’nın gerçekten 2 sebebi var: mikro elementlerin eksikliklerinin giderilmesi ve sindirim sorunları, mide-bağırsak parazitlerden temizleme.

Fakat Christopher Golden’e göre, pika sağlık için önemli değil.

Pika sendromundan sadece uzak ülkeler ve köy halkı acı çekmiyor. Şehirde yaşayan insanlar da bu sendroma tutulabiliyor, ama bunu ayıp bilip, utandıklarından kimseye demiyorlar.

Bazı psikologlara göre pika sendromu iştah bozukluğudur. Bu sendrom anoreksiya ve bulimia gibi ciddi hastalıktır. Pika sendromuna aşırı bağımlı olan insanlarda bu zararlı maddelerdeki toksinlerden ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Kil, çoğu ülkede gıda olarak kabul edilir: İran, Hindistan, Sibirya, Bolivya.

Bazı dinlerde dini ayinler sırasında da kutsal özel topraktan yeme geleneği var. Çin’de Diatomit Dağı’nın siyah toprağı popüler. Onu ejderha ve ölümsüzlerin gıdası olarak kabul ederler. Güya ondan yediğinizde insan sağlıklı olur.

Bazı yerlerde kabul edilir ki, hamile kadın doğum öncesi kil yese doğumu kolay geçecek.

Minerali sadece insanlar yemiyor. Birçok kuşlar,  balıklar, yunuslar da küçük taşları yutar.

İtiraf etmek gerekir ki, bilimsel araştırmalarla bazı minerallerin bağırsak mikroflorasına iyi geldiği, sindirim suyunun bileşimini iyileştirdiği, midedeki ülserleri iyileştiği saptanmıştır.

Bu pika sendromu geniş yayılmasına rağmen, halen tıp ve bilim adamları henüz bir uzlaşmaya varmamışlardır.

Neden insanlar toprak yemek istiyor? Bilimsel araştırma.

Sayısız fikirlerden 3 ana fikir öne çekilir:

1- Açlık döneminde akut açlık hissini bastırmak için gıda olmayan maddelerin kabulü geçici olarak tokluk sinyali verir. Ama organizma bu maddelerden hiçbir gıda maddesi almıyor. Bir tür insanın kendi midesini ve beynini aldatmasıdır.

2-Torpakda organizma için önemli olan çinko, kalsiyum ve demir fazladır ve organizma eski içgüdüsü insanı toprak yemeye zorluyor.

3-Torpak yemek savunmadır. Bizi patojenlerin ve toksinlerin zararlı etkilerinden korur.

Bu görüşlerden hangisinin gerçek olduğunu ABD Üniversitesi araştırmacıları araştırdı. Onlar Pika sendromu görülen 480 kişinin analizlerini araştırdılar.

Birincisi olan açlıkla ilgili görüş onaylanmadı. Çünkü bu kişiler yemeğin bol olduğu zamanlarda da toprak yemiştiler.

Faydalı mikro elementlerin topraktan, çamurdan alınması da onaylanmadı, onların yediği toprak aksine kontrendikedir.

Toprak yemekle kansızlık arasında da ilişki kanıtlanmış olunmadı. Adamların çoğu yeterince kanı ve demiri var iken bile toprak tükettiler.

Sonuç olarak bilim adamları 3. teoriyi daha gerçek hesap ettiler: toprak yemek savunma amacı taşıyor, sindirim sistemini parazitlerden arındırmak için. Bilindiği gibi, kil, toprak absorbe edici, yani toksinleri kendine çekme ve zararlaştırma işlevine sahiptir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.