Sağlığa Faydalı Bilgiler

Tavuk zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

29.06.2018
323
Tavuk zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Yenen gıdalardan oluşan hastalıklar genellikle gıda zehirlenmesi olarak adlandırılır. Bu durum çürümüş veya toksik gıdaların kullanımı sonucunda meydana gelir. Bazı zamanlarda zehirlenme çürümüş yiyeceklerden ve tavuk etinden oluşur.  Gıda zehirlenmesinin en yaygın belirtileri mide bulantısı, kusma ve ishaldir.

2510-dan fazla zehirlenme türü var. Belirtileri ise şiddete göre değişir. Çoğu zaman zehirlenen insanlar bir ya da iki gün boyunca tıbbi bakıma ihtiyaç duymadan iyileşirler.

Tavuk zehirlenmesi belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır?

Tavuk zehirlenmesine iki tür bakteri neden olur: Kampilobakter (Campylobacter) ve Salmonella. Tavuk zehirlenmesi genellikle yedikten sonra 8 ile 72 saat içinde hızlı şekilde beliriyor. Belirtiler ve şiddeti insandan-insana değişir.

Karın ağrısı, kramp, titreme, ishal, ateş, kusma, mide ağrısı belirtiler arasında bulunuyor. Özellikle çocuklarda tavuk zehirlenmesi çok ciddiye alınmalıdır..

Hafif zehirlenmeler sırasında bol miktarda sıvı içmek ve yatak istirahati ile bu durumdan kurtulabilirsiniz. Eğer durum iyiye doğru gitmese acil doktora başvurulmalıdır. Bu gibi durumlar genellikle bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanıyor. Genellikle 1-14 gün boyunca tam iyileşmek mümkündür.

Şiddetli zehirlenmenin belirtileri nedir?

  • Karın ağrıları
  • Bulantı
  • Bulanık görme
  • Üç günden uzun süren ishal.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.