Sağlığa Faydalı Bilgiler

Tarçının mucizevi etkileri- Zayıflamaya yardımcı olur

26.11.2017
495
Tarçının mucizevi etkileri- Zayıflamaya yardımcı olur

“The Independent” gazetesinde yayınlanan bir makaleye göre, tarçın insanlarda yağların eritilmesi sürecine hayli yardımcı olabilir.

Sinnamaldehit veya Tarçın aldehiti bu bitkiye özel koku veren yağdır. Daha önce yapılan deneyler bu yağın farelerde yağlanmayı engellediğini gösterdi.

Fakat şimdi Michigan Üniversitesi bilim adamları bu sonuca vardılar ki, tarçın vücudun maddeler alışverişi hareketi veren termogenezi aktif hale getirir. Metabolizma vücuttaki yağların eritilmesinde özel bir rol oynar. Bu nedenle tarçının kilo vermek için etkili bir araç olduğu düşünülmektedir.

Üniversitenin Yaşam Bilimleri Enstitüsü’nün önde gelen araştırmacı Jun Wu tarçın aldehitinin özel nitelikleri hakkında daha önceden bilgi sahibiydi.

Araştırmacı Jun Wu tarçın  “Biz sadece bu kimyasal maddenin vücuda etkisini öğrenmeye çalıştık. Bilmek istiyorduk ki, farelerle deneyde elde edilen sonuçlar insanlar üzerinde deneylerde de onaylanacak mı? Söyledi.

Wu ve ekibi gönüllülerden alınmış yağ hücrelerine tarçın aldehitinin etkisini öğrenmeye başladılar. Bu deneyler sırasında ortaya çıktı ki, lipit değişimini güçlendiren gen ve enzimler aktifleşti.

Bilim adamları bundan böyle bir neticeye geldiler ki, tarçın tüketen insanlarda termogenez süreci etkin hale gelir ve bu da yağların erimesine neden olur.

Şimdi bilim adamları tarçının bu etkisinin komplikasyonu olup olmadığını öğrenmeye çalışıyorlar. Ayrıca, Wu, şimdilik deneyimlerini sadece laboratuvarda uyguluyor ve şimdi ise onu gerçek insan vücudunda uygulamayı düşünüyor.

Araştırmacı Wu’ya göre tarçın binlerce yıldır yemeklere dâhil ediliyor. Üstelik de yağlanmayı önleyecek durumunda olup metabolik sağlığın güçlendirilmesinde de çok faydalar verebilir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.