Sağlığa Faydalı Bilgiler

Tarçın alırken ve kullanırken dikkatli olun… Beyin kanamasına neden olabiliyor

22.01.2019
122
Tarçın alırken ve kullanırken dikkatli olun… Beyin kanamasına neden olabiliyor

Kış aylarında beslenmemizde eksik olmayan tarçın aşırı kullanıldığı takdirde ölümcül tehlikeler yaratabilir. Tarçının içerdiği “kumarın” adlı madde kanı sulandırıp beyin kanamasına neden olabiliyor.

Uzmanlara göre, son zamanlarda tarçına olan talebin artması piyasalarda sahte tarçının sürülmesine yol açtı. Tarçın bitkisinin faydalı yeri elde edilirken onun kabukları çıkarılır ve bir süre kurumaya konur. Kuruduktan sonra içindeki ince kısmı çıkarılır. İşte bu kısımda kumarinin miktarı oldukça azdır. Ancak şu anda raflarda tarçınlar Endonezya ve Vietnam’dan getirilir. Fakat bu tarçınların faydası asıl tarçınlardan çok azdır. Bunun yanı sıra, kavisli tarçınlarda kumarinin miktarı 1 gramında 6,8 miligram düzeyindedir. Orijinal tarçının aslında fiyatı bu yüzden çok pahalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, 70 kg ağırlığı olan bir insanın kabul edeceği kumarın maddesinin miktarı 7 miligramdır.

Bazı insanlar tarçın, kandaki şeker miktarını koruduğunu iddia ediyor. Bu nedenle çeşitli tatlılar üzerine serpilip yenmesini faydalı olarak kabul ederler. Fakat insanlar bu zaman büyük risk altına giriyor. Özellikle, kanı sulandırıp besinlerle birlikte kabul ediyorlarsa, insan başını hafif bir şekilde sert yere vursa bile, beyin kanaması geçirebilir.

Uzmanlar sahte tarçından uzak durmak için bu baharatın toz şeklinde olanı alınmasını tavsiye etmiyorlar. Çünkü tüm baharatlarda olduğu gibi, tarçın da miktarını çoğaltacak şekilde başka maddeler katılır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.