Sağlığa Faydalı Bilgiler

Süt ürünleri ve faydaları nelerdir?

08.01.2019
199
Süt ürünleri ve  faydaları nelerdir?

Süt ürünlerinin faydası çoktan onaylı bir olgudur. Süt ürünleri mide suyunun salgılanmasını uyarır, bağırsakları çalıştırarak ve metabolizmayı geliştirir, vücut tarafından çok çabuk ve kolay benimsenir.

Ayrıca, insan vücudu gelince süt asidi bakteriler C, B1, B2, B12, D vitaminlerini ve hatta doğal antibiyotikleri üretir ki, onlar hastalıkları oluşturan mikropların (aynı zamanda, mide-bağırsak ve verem hastalıkları yapan mikropların) gelişimini durdurur veya onları yok eder.

Süt ürünlerinin içeriğinde organizma için önemli olan çok miktarda kalsiyum ve fosfor mikro elementleri var ki, bu da insanın dişleri ve kemikleri içerisinde bulunur. Ayrıca, kalsiyum insanın kalp kasının, gözlerin, sinir sisteminin sağlığında büyük rol oynuyor. Diğer süt ürünleri ile karşılaştırıldığında, kalsiyum daha fazla miktarda katı peynirlerde bulunur.

Fakat belki de süt ürünlerinin temel değeri bağırsak mikroflorasını iyileştirmeleridir. Kirli ekoloji, stresler, antibiyotik vb. ilaçlarının sıkça kabul edilmesi, doğru olmayan beslenme bağırsakların mikroflorasına güçlü darbe vurur. Sonuçta, orada “yaşayan” faydalı mikroorganizmaların sayısı büyük ölçüde azalır ve aksine zararlı mikroorganizmaların sayısı artıyor. Bu denge bozulunca disbakterioz gelişir, neticede ise insanın bağışıklık sistemi zayıflar. Bağışıklık sistemin zayıflaması ise organizmada çeşitli hastalıkların ve bozuklukların oluşmasına yol açıyor.

Yoğurt mide suyunun salgılanmasını çoğaltır, pankreas bezinin çalışma verimini artırır. Onlar kabızlık, kolit, gastrit, karaciğer ve safra yollarının hastalıkları, obezite, ateroskleroz, hipertansiyon, kansızlık, miyokard enfarktüsü sırasında çok iyidir.

Kefirin anavatanı Kuzey Osetya sayılır. Bu faydalı süt ürününün üretiminde özel kefir mantarı “yer alıyor”. Uzun yıllar boyunca Osetyalılar kefirin hazırlanma yöntemini gizlediler. Rivayete göre, yirminci yüzyılın başlarında Ruslar ajanların yardımıyla kefirin yapılışını elde edebildiler ve kefirin üretimine başladılar.

 Kefirin bünyesinde süt asitten ilave alkol (yaklaşık % 0,6) ve karbon gazı var. Kefir kansızlık ve iştahsızlık, yaşlı kişilerde sık sık oluşan bağırsakların zayıf çalışması sırasında özel olarak faydalıdır. Kefir idrar söktürücü özelliğine sahiptir ve dolayısıyla kilosu fazla olan insanlara, diyabet, böbrek ve kalp hastalıklarından muzdarip insanlar için çok faydalıdır. Bu hastalıklar şişkinliklerle eşlik ediyor. Kefir ise kendi diüretik etkisine göre bu şişkinliklerle mücadelede iyi etkiyi verir.

Kefir kolit, gastrit, karaciğer, akciğer, bronşit, ateroskleroz, hipertansiyon vb. hastalıkları sırasında çok iyidir. Fakat mide suyunun salgılanması aşırı olduğu zaman doktorlar kefiri tüketmeyi tavsiye etmiyorlar.

Japon araştırmacılar keşfettiler ki, kefir hatta kanser hücrelerinin yayılmasının hızını azaltır ve bağışıklık sistemini aktif hale getirir. Doktorlar onu kronik enfeksiyonları (örneğin herpes) olan hastalara tavsiye ediyorlar. Sakinlaştirici etkisine göre kefir uykusuzluk ve nevrozlar yardımcı olur. Dolayısıyla doktorlar yatmadan önce 1 bardak yağı az olan kefir içmeyi öneriyor.

Asidofil başka bir süt ürünü olup olan mide-bağırsak, karaciğer hastalıkları, zehirlenmeler ve dizanteri sırasında tedavi açısından çok etkilidir.

Kesmikte (Lor) bol miktarda protein, kalsiyum ve fosfor var. Dolayısıyla peynir, özellikle yağsız, osteoporoz (kemik erimesi), kalp hastalıkları, veremin önlemesinde önemli bir rol oynar. Lor çocuklar, gençler ve yaşlıların günlük beslenmesinde olmalıdır.

Yakın zamanlarda bifidobakterilerle zenginleştirilmiş süt ürünleri üretmeye başladılar. Bifidobakteriler insan vücudu için çok yararlıdır. Onlar disbakterioz tedavi eder, zehirli maddeleri nötralize eder, B grubuna ait olan vitaminleri (bu arada, folik asidini) üretir. Fakat bifidobakteriler çok zayıftırlar ve çabuk yok olurlar. İşte bu nedenle bünyesinde bifidobakteriler olan süt ürünlerinin depolama süresi kısa olur.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.