Sağlığa Faydalı Bilgiler

Süt kemikleri zayıflatıyormuş… Peki, ne yapmalıyız?

Süt kemikleri zayıflatıyormuş… Peki, ne yapmalıyız?

Çoğumuz emin idik ki, süt kalsiyum kaynağıdır ve kemiklerimizi güçlendirir diye. O yüzden çok süt içmek en iyisidir. Bu yüzden çok fazla süt içmek daha iyidir. Günde 1-2 bardak süt içersek, kemiklerimiz ve dişlerimiz daha da güçlenir.

İsveç bilim adamları yeni bilimsel araştırmaları ile ispatladılar ki, durum tam bunun tersiymiş, yani süt kemikleri zayıflatıyormuş.

Bilim adamları 39-72 yaş arası 60 bin kadının verilerini incelediler. Ortaya çıktı ki, beslenmesinde daha çok süt olan, güne 1-2 bardak süt içmiş kadınlarda travmatik kemik yaralanmalarının ve kırıklarının daha sık olduğu keşfedilmiştir. Hatta yaşlılık zamanı düşerek, kemiğini kırıp ölenler de süt içermiş.

Bilim adamları bunun nedenini sütte bulunan laktozda görürler. Laktoz ‘un içerdiği bir madde kemikleri asitlendirir, iltihap oluşturur, sonuçta daha ileri yaşlarda kemiklerinde bozulmalar oluşur. Laktozun hem de kendine özgü şeker elementi de var. Bilim adamları ekşi süt ürünlerinin, peynirin negatif etkisinin daha az olduğunu belirtiyorlar, çünkü onlarda laktoz daha azdır. Bu yüzden, sadece süt içilmemeli, peynir, çökelek ve lor gibi ürünleri de yemek daha iyi olur.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.