Sağlığa Faydalı Bilgiler

Susuzluğun oluşturduğu sağlık sorunları

29.07.2017
131
Susuzluğun oluşturduğu sağlık sorunları

İnsanın vücudunun % 70-75 i sudan oluşuyor. Su insanın tüm hücre ve dokularına içerir, organizmada giden tüm işlemler tam sıvı ortamında gerçekleşir.

Vücutta yeteri kadar suyun olması sağlık için oldukça önemlidir. Kesinlikle su derken başka sıvılardan bahsetmiyoruz.. Fakat modern insanların çoğu normal temiz suyun tüketimine önem vermiyor ve susuzluk hissettiğinde çay, kahve, en kötü durumda ise tatlı gazlı içecekleri, enerji içecekleri tüketiyorlar. Sonuçta modern insanlarda gizli kronik susuzluk oluşur ki bu durum birçok bozulmalara ve sorunlara neden olur.

1- Kabızlık

Bağırsakların normal işleyişi için suyun normal miktarda tüketimi oldukça önemlidir. Susuzlukta insanın vücudundaki dışkı kitlesi katı ve kuru olur ki, bu da dışkı atımını zorlaştırıyor.

2- Kuru, solgun cilt

Cildin güzelliği ona sürülmüş pahalı krem ​​ve maskeler değil, organizmanın iç durumundan bağlıdır. Susuzluk cildin sağlığı ve güzelliğine ciddi olumsuz etkiliyor.  Cildin zamanından önce yaşlanmasına, kırışıklıkların daha çabuk oluşmasını, derinin kuru ve solgun olmasına neden olur.

3- Baş ağrıları, yorgunluk

Esasen sıvıdan oluşan beyin susuzluğa en önce tepki verir. Bu durumda insan sebepsiz yorgunluk, zayıflık, baş ağrısı hissediyor, hafızası bozuluyor.

4- Fazla kilolar

Bilimsel araştırmalar kanıtlamıştır ki, gün içinde 2 l kadar su içen insanın kilo toplamak ihtimali az su içen insanla karşılaştırıldığında daha azdır. Mesele şuradadır ki, beynimizde açlık ve susuzluğa sorumlu bölgelerin yakın yerleştiği için birçok durumda susuzluk hisseden insan bunu açlıkla “yanlış düşürüyor” ve gıda kabul ediyor. Sebepsiz açlık hissediyorsanız, 1 bardak su için.

5- Yüksek tansiyon

Susuzluk kan basıncın artmasına neden olur. Eğer bu hal (susuzluk) kronik nitelik taşıyorsa, insanda hipertansiyon gelişebilir. Dolayısıyla suyun normal miktarda tüketimi yüksek tansiyon ve diğer kalp-damar sistemi hastalıklarının ve bozulmaların temel önleyici araçlardan biridir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.