Sağlığa Faydalı Bilgiler

Süper Sağlıklı 11 Probiyotik Yiyecek

20.06.2019
260
Süper Sağlıklı 11 Probiyotik Yiyecek

Probiyotikler, tüketildiğinde sağlık yararları olan canlı mikroorganizmalardır. Probiyotikler – genellikle yararlı bakterilerdir – vücudunuz ve beyniniz için her türlü güçlü yararları sağlar. Sindirim sağlığını iyileştirebilir, depresyonu azaltabilir ve kalp sağlığını iyileştirebilirler. Bazı kanıtlar, size daha güzel görünen bir cilde sahip olacağını gösteriyor. Takviyeden probiyotik almak popülerdir, ancak bunları fermente gıdalardan da alabilirsiniz.

Süper sağlıklı 11 probiyotik yiyeceklerin listesi.

1. Yoğurt
Yoğurt, sağlığınızı iyileştirebilecek dost bakteriler olan en iyi probiyotik kaynaklarından biridir. Başta laktik asit bakterileri ve bifidobakteriler olmak üzere dost bakteriler tarafından fermente edilmiş sütten yapılır. Yoğurt yemek, kemik sağlığının iyileştirilmesi de dâhil olmak üzere birçok sağlık yararıyla ilişkilidir. Ayrıca tansiyonu yüksek olan kişiler için de faydalıdır.

Çocuklarda, yoğurt, antibiyotiklerin neden olduğu ishalin azaltılmasına yardımcı olabilir. Hatta irritabl barsak sendromunun (IBS) semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, yoğurt laktoz intoleransı olan insanlar için de uygun olabilir. Bunun nedeni, bakterilerin laktozun bir kısmını laktik aside dönüştürmesidir, bu yüzden yoğurtun ekşi tadı vardır. Ancak, bütün yoğurtların canlı probiyotik içermediğini unutmayın. Bazı durumlarda, canlı bakteriler işleme sırasında öldürülmüştür. Bu nedenle aktif veya canlı kültürlerle yoğurt seçtiğinizden emin olun. Ayrıca, satın almadan önce her zaman yoğurt etiketini mutlaka okuyun. Düşük yağ veya yağsız olarak etiketlenmiş olsa bile, yine de yüksek miktarda şeker ilave edilebilir.

2. Kefir
Kefir, fermente edilmiş bir probiyotik süt içeceğidir. İnek veya keçi sütüne kefir taneleri eklenerek yapılır. Kefir taneleri tahıl taneleri değil, karnabahar gibi görünen laktik asit bakteri ve maya kültürleridir. Gerçekten de, kefir çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Kemik sağlığını iyileştirebilir, bazı sindirim sorunlarına yardımcı olabilir ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilir. Yoğurt, muhtemelen Batı diyetinde bilinen en iyi probiyotik yiyecek olmasına rağmen, kefir aslında daha iyi bir kaynaktır. Kefir, çeşitli ve etkili bir probiyotik haline getiren, birkaç büyük dost bakteri ve maya suşu içerir. Yoğurt gibi kefir de genellikle laktoz intoleransı olan insanlar tarafından iyi tolere edilir.

3. Lahana turşusu
Lahana turşusu laktik asit bakterileri tarafından fermente edilmiş ince kıyılmış lahanadır. En eski geleneksel yiyeceklerden biridir ve pek çok ülkede, özellikle Avrupa’da. Lahana turşusu genellikle sosislerin üstünde veya garnitür olarak kullanılır. Ekşi, tuzlu bir tadı vardır ve hava geçirmez bir kapta aylarca saklanabilir. Lahana turşusu, probiyotik özelliklerine ek olarak, C, B ve K vitaminlerinin yanı sıra lif açısından da zengindir. Ayrıca sodyum bakımından da yüksektir ve demir ve manganez içerir. Lahana turşusu ayrıca göz sağlığı için önemli olan antioksidanlar lutein ve zeaksantini içerir. Pastörize lahana turşusu seçtiğinizden emin olun, çünkü pastörizasyon canlı ve aktif bakterileri öldürür. Çiğ lahana turşusunu çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.

4. Tempeh
Tempeh, fermente edilmiş bir soya fasulyesi ürünüdür. Tadı cevizli, dünyevi veya bir mantara benzer şekilde tanımlanan katı bir börek oluşturur. Tempeh aslında Endonezya’dan geliyor ancak yüksek proteinli et ikamesi olarak dünya çapında popüler hale geldi. Fermantasyon sürecinin aslında beslenme profili üzerinde bazı şaşırtıcı etkileri vardır. Soya fasulyesi tipik olarak demir ve çinko gibi minerallerin emilimini bozan bir bitki bileşiği olan fitik asit bakımından yüksektir. Bununla birlikte, fermantasyon, vücudunuzun tempeh’ten emebildiği mineral miktarını artırabilen fitik asit miktarını düşürür. Fermantasyon ayrıca soya fasulyesi içermeyen bir besin maddesi olan B12 vitamini de üretir. B12 Vitamini çoğunlukla et, balık, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Bu, tempeh’i vejeteryanlar için ve diyetlerine besleyici bir probiyotik eklemek isteyen herkes için mükemmel bir seçimdir.

5. Kimchi
Kimchi fermente, baharatlı bir Kore garnitürüdür. Lahana genellikle ana maddedir, ancak diğer sebzelerden de yapılabilir. Kimchi, kırmızı biberli biber gevreği, sarımsak, zencefil , yeşil soğan ve tuz gibi çeşitli baharatlarla tatlandırılır. Kimchi, laktik asit bakterilerini, Lactobacillus kimchii’yi ve ayrıca, sindirim sağlığına faydalı olabilecek diğer laktik asit bakterilerini içerir. Lahanadan yapılan Kimchi, K vitamini, riboflavin (B2 vitamini) ve demir gibi bazı vitamin ve minerallerde yüksektir. Online kimchi bulun.

6. Miso
Miso bir Japon baharattır. Geleneksel olarak soya fasulyelerinin tuzla ve koji olarak adlandırılan bir tür mantarla mayalanmasıyla yapılır. Miso ayrıca soya fasulyesini arpa, pirinç ve çavdar gibi başka malzemelerle karıştırmak suretiyle de yapılabilir. Bu macun daha çok Japonya’da popüler bir kahvaltı yemeği olan miso çorbasında kullanılır. Miso tipik olarak tuzludur. Beyaz, sarı, kırmızı ve kahverengi gibi birçok çeşitte satın alabilirsiniz. Miso iyi bir protein ve lif kaynağıdır. Ayrıca K vitamini, manganez ve bakır dâhil olmak üzere çeşitli vitaminler, mineraller ve bitkisel bileşiklerde yüksektir. Miso, bazı sağlık yararlarıyla ilişkilendirilmiştir. Bir çalışma, sık sık miso çorbası tüketiminin, orta yaşlı Japon kadınlarda daha düşük meme kanseri riski ile ilişkili olduğunu bildirmiştir. Başka bir çalışmada, çok fazla miso çorbası yiyen kadınların inme riskinin azaldığı tespit edildi.

7. Kombucha
Kombucha fermente siyah veya yeşil çay içeceğidir. Bu popüler çay, dost bir bakteri ve maya kolonisi tarafından mayalanır. Özellikle Asya başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde tüketilmektedir. Hatta çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz. İnternet, kombucha’nın sağlığa olası etkileri konusunda iddialarla doludur. Ancak, kombucha ile ilgili yüksek kalitede kanıtlar eksik. Var olan çalışmalar hayvan ve tüp çalışmalarıdır ve sonuçlar insanlar için geçerli olmayabilir. Ayrıca, kombucha bakteri ve maya ile fermente olduğunda, probiyotik özellikleri bakımından sağlık için yararları vardır.

8. Turşu
Turşular (kornişon olarak da bilinir) bir tuz ve su çözeltisinde turşusu yapılmış salatalıklardır. Kendi doğal olarak mevcut laktik asit bakterilerini kullanarak bir süre mayalanmaya bırakılırlar. Bu süreç onları ekşi yapar. Salatalık turşusu, sindirim sağlığını iyileştirebilecek mükemmel bir probiyotik bakteri kaynağıdır. Kalorileri düşüktür ve kanın pıhtılaşması için gerekli bir besin olan iyi bir K vitamini kaynağıdır. Turşuların da sodyumda yüksek olma eğiliminde olduğunu unutmayın. Sirke ile yapılan turşuların canlı probiyotik içermediğine dikkat etmek önemlidir.

9. Geleneksel Ayran
Ayran terimi aslında bir dizi fermente süt içeceklerini ifade eder. Bununla birlikte, iki ana tip ayran vardır: geleneksel ve kültürlü. Geleneksel ayran sade tereyağından kalan artık sıvıdır. Sadece bu sürümde probiyotikler bulunur ve bazen “büyükannenin probiyotik” denir. Geleneksel ayran, çoğunlukla Hindistan, Nepal ve Pakistan’da tüketilmektedir. Yaygın olarak Amerikan süpermarketlerinde bulunan kültür ayranının, genellikle herhangi bir probiyotik faydası yoktur. Ayran yağı ve kalorisi düşüktür, ancak B12 vitamini, riboflavin, kalsiyum ve fosfor gibi birkaç önemli vitamin ve mineral içerir.

10. Natto
Natto , tempeh ve miso gibi başka bir fermente soya fasulyesi ürünüdür. Bacillus subtilis adlı bir bakteri suşu içerir. Natto, Japon mutfaklarında temel bir üründür. Genellikle pirinç ile karıştırılır ve kahvaltı ile servis edilir. Kendine özgü bir koku, sümüksü bir doku ve güçlü bir tada sahiptir. Natto, kemik ve kardiyovasküler sağlık için önemli olan protein ve K2 vitamini bakımından zengindir. Yaşlı Japon erkeklerinde yapılan bir araştırma, düzenli olarak natto tüketmenin daha yüksek kemik mineral yoğunluğu ile ilişkili olduğunu buldu. Bu natto yüksek K2 vitamini içeriğine bağlanmaktadır. Diğer çalışmalar, natto’nun kadınlarda osteoporozun önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

11. Bazı Peynir Türleri
Çoğu peynir türü fermente edilmekle birlikte, hepsinin probiyotik içerdiği anlamına gelmez. Bu nedenle, gıda etiketlerinde canlı ve aktif kültürlerin aranması önemlidir. İyi bakteriler, Gouda, mozzarella, kaşar peyniri ve süzme peynir gibi bazı peynirlerde yaşlanma sürecine dayanır. Peynir oldukça besleyici ve çok iyi bir protein kaynağıdır. Ayrıca kalsiyum, B12 vitamini, fosfor ve selenyum dâhil önemli vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Peynir gibi orta derecede süt ürünleri tüketimi kalp hastalığı ve osteoporoz riskini bile düşürebilir.

Probiyotik Yemeklerin Sağılığımıza İnanılmaz Faydaları

Yemek yiyebileceğiniz pek çok sağlıklı probiyotik yiyecek var. Bu, çok sayıda fermente soya fasulyesi, mandıra ve sebze çeşidini içerir. Bunlardan 11 tanesi burada bahsedilir, ancak orada daha çok var. Bu yiyeceklerin hiçbirini yiyemiyor veya yiyemiyorsanız, probiyotik takviyesi de alabilirsiniz.

ETİKETLER:
// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.