Sağlığa Faydalı Bilgiler

Stresin sizi yavaş yavaş “yediğini” gösteren 7 işaret

22.03.2019
277
Stresin sizi yavaş yavaş “yediğini” gösteren 7 işaret

Modern insan her gün stres geçiriyor. Stres insanın hem fiziksel, hem de ruhsal sağlığı etkiler. Strese karşı alerjik bir reaksiyon yaşayabilirsiniz. Bu durumda, bağışıklık düşer ve böylece çeşitli hastalıklar organizmaya saldırmaya başlar. Peki, stresin sizi yavaş yavaş “yediğini” gösteren belirtiler nelerdir?

Stresin neden olduğu psikolojik ve fiziksel değişiklikler ve hastalıkların belirtileri:

1- Baş ağrısı: Eğer migrenden asla eziyet çekmemişseniz, ama son zamanlarda başınız daha sık ağrımaya başlamışsa, ola bilir ki, siz çok gerginsiniz. Stres vücutta kimyasal maddelerin salgılanmasına neden olur ki, bu da beyin damarlarının daralmasına, dolayısıyla baş ağrısına neden olur. Stres sırasında boyun kasları da güçlenir ki, bu da baş ağrısı yaratabilir. Migrene meyilli iseniz, stresin onun şiddetlendirme ihtimali yüksektir.
Ne yapmalı? Eğer ilaç içmek istemiyorsanız, başınızı lavanta yağı veya nane yağı ile masaj yapın. Bunu baş ağrısının ilk tezahürlerini hissettikleri yerlere mesaj yapın.

2- Kilo değişkenliği: Stres kortizol hormonlarının salgılanmasını artırır, o ise organizmanın şekeri benimsemek yeteneğini kötüleştiriyor, bu da metabolik hastalıklara: kilonun azalmasına veya artmasına yol açıyor. Stres yemek isteğinin yükselmesine veya aksine iştahın azalmasına neden olabilir.
Ne yapmalı? Fındık yiyin. Protein sizi doyuracak ve tatlı arzusunu bastıracak.

3- Mide sorunu: Stres mide suyunun asidik hızı artırabilir veya mide-bağırsak sisteminin çalışmasını bozabilir, bu, mide ülseri ve çeşitli sindirim güçlüğü ile sonuçlanabilir. Ayrıca sindirim sürecini geciktirebilir ki, bu da gaz oluşumuna ve karnın şişmesine yol açacak. Aksi de olabilir, stres bazen spazmaları ve ishali doğurur.
Ne yapmalı? Antiasid araçlar kabul edin – onlar asitlik derecesini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca midenize zarar veren ürünlerden uzak durun.

4- Düzenli nezle ve soğuk alma: Stres bağışıklık sistemine de darbe vurur, odur ki, siz her zamankinden daha çok hastalanabilirsiniz. Amerikalıların yaptığı araştırmaya göre stres geçiren insan iki kez daha çok hastalanıyor.
Ne yapmalı? Araştırmalardan birine göre, çinko takviyeleri soğuk almayı-nezleyi giderir. Ama onları kendinizi kötü hissetmeye başladıktan 24 saat içinde kabul etmek gerekir.  Meditasyon, düzenli fiziksel hareketler ve yeterli uyku da stresi azaltmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

5- Sivilce: Eğer yüzünüze sivilce çıkmaya başlamışsa, nedenini sürekli gerilimlerde arayın. Bu durumda vücut çok kortizol üretir. Bu hormon kirler ile birlikte tüy köklerine düşerek deri yağının salgılanmasını uyarır, sonuçta ölü deri hücreleri sivilcelere neden olur.
Ne yapmalı? Düzenli olarak benzoil peroksit veya salisilik asit içeren jel veya krem kullanın. Yeşil çay ve aloe vera suyu içeren losyonlar da olumlu etkiye sahiptir.

6- Dikkat bozukluğu: Stres beyin çalışmasının bozulmalarına yol açabilir. Aşırı büyük miktarda stres hormonu olan kortizolun ifrazı odaklanmayı ve konsantrasyonu zorlaştırır, hafızaya bağlı sorunlara neden olur, ayrıca heyecan ve depresyon doğurur.
Ne yapmalı? Dikkati toplayıncaya kadar gözlerinizi kapatın ve rahatlayın. Derin nefes alın, nefes tekniklerini uygulayın, tüm fazla fikirleri kafanızdan atın, aklını sadece nefeste yoğunlaştırın.

7- Saç dökülmesi: Birkaç saç dökülmesi normaldir, (zaman geçtikçe eski tüyler dökülür ve yerine yenileri çıkar), ama stres bu seriyi bozabilir. Kronik stres sonucunda bağışıklık sistemi zayıflar ki, bu da saç köklerinin çalışmasının bozulmasına ve saç dökülmesine yol açar.
Ne yapmalı? Sabırlı olun. Stresin üstesinden geldiğinizden itibaren gibi saçlarınız yeniden uzamaya başlayacak.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.