Sağlığa Faydalı Bilgiler

Stresi yok etmek için 7 ilginç yöntem

06.02.2019
244
Stresi yok etmek için 7 ilginç yöntem

Günümüzde çoğu sorunların ve hastalıkların ana nedeni olarak gösterilen stres gittikçe bize hâkim olmaya başladı. Düşünceler bulanık, insanlar günlük hayatlarının tadını alamıyorlar, dikkatler dağınık, sanki içinde bir şey ağır bir yük gezdiriyorlar, sebepsiz heyecanlanmalar, vücudunda çeşitli yerlerde küçük ağrılar başlar ve aniden yok olur ve bunun gibi küçük sebepler ortaya çıkar. Tüm bunlar stresin boğaza kadar yığıldığının belirtisidir.

Psikologların stresi yok etmek, ondan kurtulmak için ileri sürdükleri en sıra dışı ve aklınıza gelmeyecek, ama etkili yöntemleri sizler için bir araya topladık. Bu yöntemlerden en az 3’ünün seçilmesi ve haftada 1-2 kez yapılması önerilir.

1- Saçları taramak: Ofis işinde çalışanların günü monitör karşısında geçiyor. Üstelik akıllı telefonlar da insanın uzun süre yüz mimiklerinin ve gözlerinin gerginleşmesine neden olur. Böyle insanlar çabuk yaşlanır, asık suratlı olur, yüzü kırışır, başları ağırlaşır ve ağrır. Bundan kurtulmak için size saçları taramanız tavsiye edilir. Kendisi de 1-2 dakika taradım bitti değil. En az 10 dakika saçınızı dipten ucu yumuşak tarakla sağdan sola, soldan sağa, masaj yaparak taramak gerekir. Bu işlem, kanı kafadan alır, kasları boşaltır ve kafanızı rahatlatır.

2- Dondurma yiyin: Çikolatalı dondurma anti stres dopingidir. Eğer stresin dozunu azaltmak istiyorsanız, akşamları arasıra dondurma veya muz yiyin. Bu besinler antidepresanlara iyi gelir.

3- Avuçlarınızı ovuşturun: Sinir gerginliğini azaltmak için bu yöntemi işte, evde her yerde yapabilirsiniz. Var gücünüzle avuçlarınızı ovuşturarak, onları ısıtın. Sonra bu sıcak avuçlarla kulaklarınızı ovuşturun.

4- Kontrast duş yöntemi:Duygusal negatifliği 15 dakikalık kontrast duş götürecektir. Her gün duş alamıyorsanız, en azından evde en sinirli, kızgın, gergin günün sonunda yemek yemeden önce bir duş alın. Suyun kendisi gereksiz bilgileri ve olumsuz etkileri ortadan kaldıracaktır.

5- 27 eşyanın yerini değiştirin: Doğu bilgeleri diyorlar ki: Eğer hayatında bir şeyler yolunda gitmiyorsa, üzüntü kederden kurtulmak istiyorsanız, evde ve hem de işte 27 eşyanın yerini değiştirin. O eşyalar ki, aylardır aynı yerde kalıyor. Bununla siz olduğunuz mekânda yığılıp kalmış enerji bataklığını temizlemiş olursunuz. Büyük mobilyadan tutun küçük eşyalara kadar hangi eşyaların yerini değiştiriyorsanız fark etmez.

6- Merdivenlerden inip çıkın: 1 dakika boyunca bu egzersizleri yaparsanız boyun, baş, bel bölüme birikmiş kötü kan ve negatif enerjiyi ve stres ağırlığı çıkarmış olursunuz. Öyle ki, kendinizi kötü hissettiğinizde, hemen basamakları hatırlayın.

7- Hibiskus çayı için: Eğer sizde panik durum, sinir, gerginlik, üzüntü mevcut ise organizmada zararlı maddeler de çoğalmış demektir. Bunun için Hibiskus bitkisi ve çiçeklerinden sakinleştirici çay daima yanınızda olsun.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.