Sağlığa Faydalı Bilgiler

Stres, Kalp Ataklarına ve Krizlerine Neden Olabilir

16.04.2019
113
Stres, Kalp Ataklarına ve Krizlerine Neden Olabilir

Stres bugünlerde hayatımızın düzenli bir parçası olup ve onunla bir şekilde başa çıkmamız gerekiyor. Sorun, stresin duygusal acı çekmede sınırlamadığıdır ve daha yüksek seviyelerde kalp hastalıklarına, daha kesin olarak kalp krizlerine ve kardiyovasküler sorunlara neden olabilir.

Son Çalışmalar Neleri Gösteriyor?

İsveç’ten araştırmacılar, stres ile ilgili bozuklukları olan 137.000 kişi üzerinde bir çalışma yapmıştı. Çalışma, travma sonrası stres bozukluğu veya travmatik bir olaydan sonra akut stres gibi tanıları olan kardeşler üzerinde gerçekleştirildi. Araştırmaya katılanlardan elde edilen veriler kardiyovasküler hastalık ve kan pıhtılaşması karşılaştırıldı. Bundan sonra, stres bozukluğu olan kardeşlerin diğer kardeşlerine kıyasla kalp problemleri daha yüksek olduğu sonucuna varıldı.

Strese Karşı Ne Yapmalıyız?

Uzun süreli, tekrarlanan, kalıcı bir stresin bağışıklık sistemini aktive edebileceğini ve ateroskleroza neden olabilecek iltihaplanmaya katkıda bulunabileceğini bir yere not edin.

Ateroskleroz, arterler daraldığında ve kan akışını sınırladığında meydana gelir ve bu kalp krizine giden yoldur. Bu yüzden mümkün olduğu kadar uzun süre yaşamak istiyorsak ve bunun olmasını engellemek istiyorsak, egzersiz, sağlıklı beslenme, doğru davranış, doğada daha fazla zaman ve iyi ilişkiler gibi basit alışkanlıklar uygulamaya çalışmalıyız.

Bu alışkanlıkların her birinin yararları vardır. Egzersiz size zihinsel sağlığı daha da arttırır, arkadaşlıklar ruh halimizi artıracak, meditasyon kan basıncını azaltmanıza yardımcı olabilir ve sağlıklı bir vücut için gerekli yakıt meyve ve sebzeler gibi temiz ve taze kaynaklardan gelmelidir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.