Sağlığa Faydalı Bilgiler

Spirulina Yosununun Kanıtlanmış 10 Sağlık Faydası

19.06.2019
332
Spirulina Yosununun Kanıtlanmış 10 Sağlık Faydası

Spirulina dünyanın en popüler takviyeleri arasındadır. Vücudunuza ve beyninize fayda sağlayabilecek çeşitli besinler ve antioksidanlarla doludur.

Spirulina’nın kanıtlanmış 10 sağlık yararı

1. Spirulina Birçok Besin Maddesinde Son Derece Yüksek

Spirulina hem tatlı hem de tuzlu suda yetişen bir organizmadır. Genellikle mavi-yeşil algler olarak adlandırılan tek hücreli mikropların ailesi olan bir tür siyanobakteri türüdür. Tıpkı bitkiler gibi siyanobakteriler güneş ışığından fotosentez adı verilen bir işlemle enerji üretebilirler. Spirulina, eski Aztekler tarafından tüketildi ancak NASA astronotların kullanması için uzayda yetiştirilebileceğini önerdiğinde tekrar popüler oldu. Standart bir günlük spirulina dozu 1-3 gramdır, ancak günde 10 grama kadar olan dozlar etkili bir şekilde kullanılmıştır. Bu minik alg besinlerle doludur. bir çorba kaşığı yani 7 gram kurutulmuş spirulina tozunda;

  • Protein: 4 gram
  • B1 Vitamini (tiamin): % 11
  • B2 Vitamini (riboflavin): % 15
  • B3 Vitamini (niacin): % 4
  • Bakır: % 21
  • Demir: % 11 bulunur

Aynı zamanda makul miktarda magnezyum, potasyum ve manganez ve ihtiyacınız olan hemen hemen her besin için az miktarda içerir. Ayrıca, aynı miktarda sadece 20 kalori ve 1.7 gram sindirilebilir karbonhidrat bulunur. Bir çorba kaşığı (7 gram) spirulina, yaklaşık 1.5-1.0 oranında hem omega-6 hem de omega-3 yağ asitleri dahil olmak üzere yaklaşık 1 gram – az miktarda yağ sağlar. Spirulinadaki proteinin kalitesi mükemmel olarak kabul edilir – yumurtalarla karşılaştırılabilir. İhtiyacınız olan tüm temel amino asitleri verir. Spirulina’nın B12 vitamini içerdiği sıklıkla iddia edilir, ancak bu yanlıştır. İnsanlarda etkili olduğu gösterilmeyen psödovitamin B12’ye sahiptir.

ÖZET

Spirulina, hem tuz hem de tatlı suda yetişen bir tür mavi-yeşil alg türüdür. Dünyadaki en yoğun gıdalardan biri olabilir.

2. Güçlü Antioksidan ve Anti-İnflamatuar Özellikler

Oksidatif hasar, DNA’nıza ve hücrelerinize zarar verebilir. Bu hasar kansere ve diğer hastalıklara katkıda bulunan kronik enflamasyonu tetikleyebilir. Spirulina, oksidatif hasara karşı koruyabilecek fantastik bir antioksidan kaynağıdır. Başlıca aktif bileşeni phycocyanin olarak adlandırılır. Bu antioksidan madde ayrıca spirulina’ya mavi-yeşil rengini verir. Fitosiyanin, serbest radikallerle savaşabilir ve etkileyici antioksidan ve anti-enflamatuar etkiler sağlayarak enflamatuar sinyal moleküllerinin üretimini engelleyebilir.

ÖZET

Phycocyanin, spirulinadaki ana aktif bileşiktir. Güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

3. “Kötü” LDL ve Trigliserid Düzeylerini Düşürebilir

Kalp hastalığı, dünyanın önde gelen ölüm nedenidir.Birçok risk faktörü, kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılıdır. Görünen o ki, spirulina bu faktörlerin çoğunu olumlu yönde etkiliyor. Örneğin, “iyi” HDL kolesterolü yükseltirken, toplam kolesterol, “kötü” LDL kolesterol ve trigliseritleri düşürebilir.

Tip 2 diyabetli 25 kişiden oluşan bir çalışmada, günde 2 gram spirulina, bu belirleyicileri önemli ölçüde iyileştirdi. Yüksek kolesterolü olan insanlarda yapılan bir başka çalışma, günde 1 gram spirulina’nın trigliseritleri% 16,3 ve “kötü” LDL’yi% 10,1 düşürdüğünü tespit etmiştir (10 Güvenilir Kaynak). Diğer birçok çalışma olumlu etkiler bulmuştur – günde 4.5-8 gram daha yüksek dozlarda olsa da (11 Güvenilir Kaynak, 12 Güvenilir Kaynak).

ÖZET

Çalışmalar spirulina’nın trigliseritleri ve “kötü” LDL kolesterolü düşürebildiğini ve aynı zamanda “iyi” HDL kolesterolü yükseltebileceğini göstermektedir.

4. “Kötü” LDL Kolesterolü Oksidasyondan Korur

Vücudunuzdaki yağ yapıları oksidatif hasara karşı hassastır. Bu, birçok ciddi hastalığın anahtar sürücüsü olan lipit peroksidasyonu olarak bilinir. Örneğin, kalp hastalığının gelişmesindeki kilit adımlardan biri “kötü” LDL kolesterolün oksidasyonudur. İlginçtir ki, spirulinadaki antioksidanlar hem insanlarda hem de hayvanlarda lipid peroksidasyonunu azaltmada özellikle etkili görünmektedir. Tip 2 diyabetli 37 kişiden oluşan bir çalışmada, günde 8 gram spirulina, oksidatif hasar belirteçlerini önemli ölçüde azalttı. Ayrıca kandaki antioksidan enzimlerin seviyelerini arttırdı.

ÖZET

Vücudunuzdaki yağ yapıları oksitlenerek birçok hastalığın ilerlemesini sağlayabilir. Spirulinadaki antioksidanlar bunun önlenmesine yardımcı olabilir.

5. Anti-Kanser Özelliklerine Sahip Olabilir

Bazı kanıtlar spirulina’nın kanser önleyici özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Hayvanlarda yapılan araştırmalar, kanser oluşumunu ve tümör boyutunu azaltabildiğini gösteriyor. Spirulina’nın ağız kanseri veya ağız kanseri üzerindeki etkileri özellikle iyi çalışılmıştır. Bir çalışma Hindistan’da 87 kişiyi ağızda oral submukoz fibrozis (OSMF) adı verilen prekanseröz lezyonlarla inceledi.

Bir yıl boyunca günde 1 gram spirulina alanların% 45’i lezyonlarının kaybolduğunu görmüştür. Bu insanlar spirulina almayı bıraktıklarında, neredeyse yarısı ertesi yıl lezyonları düzeltti. OSMF lezyonu olan 40 kişiden oluşan bir başka çalışmada, günde 1 gram spirulina, OSMF semptomlarında ilaç Pentoksilfiler’den daha fazla iyileşme sağlamıştır.

ÖZET

Spirulina, kanser önleyici özelliklere sahip olabilir ve özellikle OSMF adı verilen ağızda bir tür kanser öncesi lezyona karşı etkili görünmektedir.

6. Tansiyonu Düşürebilir

Yüksek tansiyon, kalp krizi, felç ve kronik böbrek hastalığı gibi birçok ciddi hastalığın ana sürücüsüdür. 1 gram spirulina etkisiz kalırken, normal seviyedeki bireylerde kan basıncını düşüren günde 4.5 gramlık bir doz olduğu gösterilmiştir. Bu azalmanın, kan damarlarınızın gevşemesine ve genişlemesine yardımcı olan bir sinyal molekülü olan nitrik oksit üretiminin arttırdığı düşünülmektedir.

ÖZET

Daha yüksek bir spirulina dozu, birçok hastalık için ana risk faktörü olan düşük kan basıncı seviyelerine yol açabilir.

7. Allerjik Rinit Belirtilerini Artırır

Alerjik rinit, burun geçiş yollarınızdaki iltihap ile karakterizedir. Polen, hayvan kılı veya hatta buğday tozu gibi çevresel alerjenler tarafından tetiklenir. Spirulina alerjik rinit semptomları için popüler bir alternatif tedavi yöntemidir ve etkili olabileceğine dair kanıt vardır. Alerjik rinitli 127 kişiden birinde yapılan çalışmada günde 2 gram, burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve kaşıntı gibi semptomları önemli ölçüde azaltmıştır.

ÖZET

Spirulina takviyeleri, çeşitli belirtileri azaltan alerjik rinite karşı çok etkilidir.

8. Anemiye Karşı Etkili Olabilir

Çok farklı anemi türleri vardır. En yaygın olanı, kanınızdaki hemoglobin veya kırmızı kan hücrelerinde azalma ile karakterizedir. Anemi yaşlı erişkinlerde oldukça yaygındır, bu da uzun süre zayıflık ve halsizlik hissine yol açar. Anemi hastası olan 40 yaşlı bir çalışmada, spirulina takviyeleri kırmızı kan hücrelerinin hemoglobin içeriğini arttırmış ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmiştir. Bunun sadece bir çalışma olduğunu unutmayın. Herhangi bir öneride bulunulmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET

Bir araştırma, spirulina’nın yaşlı erişkinlerde anemiyi azaltabileceğini, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.

9. Kas Gücünü ve Dayanıklılığı Artırabilir

Egzersizin neden olduğu oksidatif hasar, kas yorgunluğuna önemli bir katkıda bulunur. Bazı bitkisel gıdalar, sporculara ve fiziksel olarak aktif bireylerin bu hasarı en aza indirgemelerine yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahiptir. Spirulina, bazı çalışmaların gelişmiş kas kuvveti ve dayanıklılığına dikkat çektiğinden, yararlı görünmektedir. İki çalışmada, spirulina dayanıklılığı arttırdı, insanların yorulma sürelerini önemli ölçüde arttırdı (28 Güvenilir Kaynak, 29 Güvenilir Kaynak).

ÖZET

Spirulina, gelişmiş dayanıklılık ve artmış kas kuvveti dahil olmak üzere birçok egzersiz faydası sağlayabilir.

10. Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olur

Hayvan çalışmaları spirulina ile kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürüyor. Bazı durumlarda Metformin dahil popüler diyabet ilaçlarından daha iyi performans göstermiştir. Spirulina’nın insanlarda etkili olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Tip 2 diyabetli 25 kişiden oluşan iki aylık bir çalışmada, günde 2 gram spirulina, kan şekeri seviyelerinde etkileyici bir azalmaya yol açtı. Uzun süreli kan şekeri seviyelerinin bir göstergesi olan HbA1c,% 9’dan% 8’e düşmüştür ve bu da oldukça önemlidir. Araştırmalar, bu belirteçteki% 1’lik bir düşüşün diyabetle ilişkili ölüm riskini% 21 oranında azaltabileceğini tahmin ediyor. Ancak, bu çalışma süresi kısa ve küçüktü. Daha fazla çalışma gerekli.

ÖZETBazı kanıtlar spirulina’nın tip 2 diyabet hastalarına fayda sağlayabileceğini ve oruç kan şekeri seviyesini önemli ölçüde azalttığını öne sürmektedir

ETİKETLER:
// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.