Sağlığa Faydalı Bilgiler

Söğüt yaprağının insan sağlığına faydası

21.11.2017
1.290
Söğüt yaprağının insan sağlığına faydası

Söğüt ağacının yaklaşık 250 – 260 farklı türü var. Çoğu söğüt ağaçları kışın yapraklarını döküyor ve Nisan-Mayıs aylarında çiçekleniyorlar. Söğüt yaprağının baş ağrısı ve genel ağrılara karşı ağrı kesici özellikleri var. Söğüt yaprağı uygun miktarlarda kullanıldığı takdirde uykusuzluk, sinir bozulması, stres hallerinde tedavi amacı ile kullanılır.

Yapılan araştırmalar sonucunda uzman doktorlar tarafından sarılık ve egzama gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Söğüt yaprağı bir kazan içerisine konularak su ile kaynatılır, sonra bal ilave edilir. Bu şekilde hazırlanan solüsyon tüketildiği zaman baş veya vücutta bulunan ağrının azaldığı gözlenmiştir. Kulak tırmalaması ve kulak ağrısı olanlar için söğüt yaprağı suyunun birkaç damla kulağa ilave edilmesi durumunda ağrı kesici etkisi verir.

Söğüt yaprağı uykusuzluktan şikâyet edenler için uykusuzluğu gidermek için kullanılır.

Ayaküstü uzun süre çalışanlarda iş stresi ve yorgunluktan kaynaklanan ayak ve topuk ağrısı şikâyetlerinin giderilmesi için bu bitkinin yaprakları oldukça etkilidir. Öyle ki, su içerisine konulan bir deste söğüt yaprağı bir süre tutulduktan sonra ayakları bu suyun içinde tutmalı, bu takdirde yorgunluk etkisinin kısa süre sonra gittiği gözlenmiştir. Söğüt yaprağı sarılık hastalığı olanlar tarafından da tüketilmektedir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.