Sağlığa Faydalı Bilgiler

Soğuk alerjisi nedir ve nedenleri

13.12.2017
200
Soğuk alerjisi nedir ve nedenleri

Dondurucu-karlı kışı ve soğuk havayı sevenler çok olsa da, onu sevmeyenler, hatta ondan rahatsız olanlar da var. Bugün soğuğa karşı alerjisi hakkında bilgiler vereceğiz. Birçoğu organizmanın değişikliklerini alerjilerle ilişkilendirmemekte ve diğer rahatsızlıklara açıklamaktadır. Sonuçta bu hastalar uzun süre çeşitli hastane ve kliniklerde gereksiz tedaviler alırlar.

Genellikle alerjen deyince çeşitli maddeler-toz, yün, hayvan tüyü, bitki polenlerin, bazı gıdalar vb. dikkate alınır. Fakat soğuk “madde” değilse, o zaman neden alerjik reaksiyonlara neden oluyor? Uzmanlara göre, soğuk organizmada belirli süreçleri uyarır ve sonuçta alerjiye benzer reaksiyonlar gelişme başlar.

Soğuğa karşı alerjisi olanlarda nezle, burun tıkanıklığı ve hapşırma oluşur. Fakat sıcak ortamda bu belirtiler kaybolur ve sanki “iyileşme” olur. Bu alerji türünün diğer belirtisi deride gelişen çeşitli bozulmalar; deri büzülür, kaşınır, kurur, kabuk verir, üzerinde açık veya koyu kırmızı leke ve çatlaklar oluşur. Ağır durumlarda derinin açık kısımlarında el, yüz ve kulaklarda deri ödemi meydana geldiğinde, bazı durumlarda diz ve kalçanın derisi zedelenir. Soğuğun etkisi sonucu gelişen bu süreç dermatittir.

Uzmanlara göre;  Dermatit karmaşık şekilde tedavi edilmelidir. Tedavi sırasında periferik kan dolaşımını iyileştiren, antihistaminik ilaçlar, vitamin ve diğer araçlar kullanılır. Ağır durumlarda hekim belli hormonal ilaçlar belirliyor.

Dondurucu havalarda dudak derisinin kızarması, dudak çatlaması, kabuk vermesi, dudakların kenarlarında yara oluşması soğuğa karşı alerji belirtisidir. Bu belirtiler gelişince sokağa çıkmadan önce profilaktik amaçla dudaklara hijyenik ruj veya krem çekmek, gerektiğinde doktorun tavsiyesi ile özel vitamin, antihistaminik ilaçlar vb. kabul edilebilir.

Soğuk nadiren hatta en ağır alerjik reaksiyon sayılan anafilaktik şoka sebep olabilir. Güçlü üşütme sonucu yaşanan bu süreç sırasında tansiyon önemli ölçüde düşer, nefes alma zorlaşır, hatta bayılma halleri olur. Gereken tıbbi yardım gösterilmediğinde ölüm hali de oluşabilir.

Diğer alerji türleri gibi soğuğa karşı alerji daha fazla bağışıklık zayıflaması sırasında gelişir. Düzgün beslenmek, yeterince uyumak ve dinlenmek, stres durumlardan uzak olmak, spor yapmak, temiz havada yürüyüş, vücuttaki diş çürümesi, sinüzit vb. gibi kronik enfeksiyonları zamanında ve doğru tedavi etmek hastalıktan korunmaya yeterli olacaktır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.