Sağlığa Faydalı Bilgiler

Soğan ve sarımsak sizi en tehlikeli kanser türlerinden korur

23.02.2019
261
Soğan ve sarımsak sizi en tehlikeli kanser türlerinden korur

Soğan ve sarımsağın birçok yararlı özellikleri vardır. Çeşitli ülkelerde yapılan araştırmalar bu 2 sebzenin aynı zamanda kanser etkisini de ortaya koydu. Çin bilim adamlarının son araştırması gösterdi ki, soğan ve sarımsağın düzenli tüketimi en yaygın ve tehlikeli kanser türü sayılan bağırsak kanserinden koruyor.

Bilim adamları 1,6 bin insanın beslenme ve yaşam tarzını analiz ettiler. Analizlerin sonuçları gösterdi ki, soğan ve sarımsağı her zaman tüketen kişilerde bağırsak kanseri riski bu sebzeleri yemeyen veya nadiren yiyenlere kıyasla % 79 oranında daha azdır.

Uzmanlar, ısıl işlemden sonra, soğan ve sarımsaktaki faydalı bileşenlerin miktarının çarpıcı biçimde azaldığını ve bu nedenle yalnızca çiğ sebzelerin vücudu kansere karşı olumlu etkilediğini belirtiler.

Ayrıca bilim adamları, soğanın içinde bulunan biyolojik aktif maddeler kadınlarda meme ve yumurtalıklar, erkeklerde prostat bezi kanserinin riskini azalttığını belirtiyorlar.

Fransa bilim adamları ise sarımsağın düzenli tüketimi mide kanseri riskini % 50 kadar azalttığını ispatladılar. Dikkate almak gerekir ki, bu etkilerin hepsi sadece çiğ olarak tüketilen soğan ve sarımsakla oluyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.