Sağlığa Faydalı Bilgiler

Soğan mucizesi… Soğan ve soğan suyu nelere iyi geliyor

21.01.2019
172
Soğan mucizesi… Soğan ve soğan suyu nelere iyi geliyor

Birçok hafif hastalıkların tedavisinde doğal yöntemler sağlık için en iyi araçlardandır. Tabii araçlar sentetik araçlardan daha güvenlidir. Ayrıca ucuz maliyetlidir. Soğan mucizevi bir sebzedir.

Öksürme: Soğan suyu öksürük aleyhine en etkili şuruptur. Ancak kokusu ve tadı nedeniyle birçok kişi soğan suyundan kaçıyorlar. Bu durumda en iyi yöntem soğan parçasını kulağa koymaktır. Bununla hem hoşlanmadığınız tadından kurtulur, hem de hastalıktan kurtulmuş olursunuz.

Soğan suyu ateşin düşmesine de yardımcı olur: Bu yöntemi özellikle çocuklara uygulamak iyi olur. Çocukta ateş yükseldiğinde, soğan ezilip suyu üzüm veya elma sirkesi ile karıştırılır. Sonra çocuğun çorabını bu karışım ile ıslatıp, ayağına giydirmek gerekir. 10- 15 dakikaya kadar ateş düşecektir.

Üşütme: Çok üşümüş iseniz, çiğ soğan yediğinizde vücudunuzu ısıtacaktır. Bir kaç saat sonra ısındığınızı hissedeceksiniz.

Kulakta ve başta ağrı: Kulak ağrısını çekmiş olanlar bilir, bunun nasıl acı olduğunu. Kulak iltihabı sırasında soğan parçasını kulağa konulması iyi etkiyi verecektir. Kafanızda migren ağrısı varsa, bu yöntemi akşam yatmadan önce tavsiye edilir. Akşamdan sabaha kadar soğan parçasının kulakta bulundurulması tavsiye edilir.

Soğan iltihabı çıkartır: Vücuttan enfeksiyonu çıkarmak için soğandan merhemi çok faydalıdır. Soğandan merhem hazırlama ve kullanma: Süt pişirilir içine 1 dilim beyaz ekmek konur. Soğan rendeden geçirilir ekmeğin üzerine dökülür. Bunlar merhem olana kadar karıştırılır. Enfeksiyon düşmüş yere sürülür ve kapatılıyor. 2 veya 2.5 saat tutulur. Enfeksiyondan kurtulana adar bu işleme devam etmek önerilir.

Kanı durdurur: Elinizi kesmişseniz, kesilen yere soğan parçası koyup kapatmak kanı durduracaktır.

Soğan izleri azaltır: Soğanın yardımıyla izlerin-yaraların boyutlarını küçültmek mümkündür. Bunun için soğan suyu ile sürekli olarak izleri silmek gerekir.

Yanık ile mücadele: Güneş yanığı sevilmeyen bir durumdur. Soğan suyu ile ıslatılmış bezi 2 dakikalık yanığın üzerine konulması, iyi etkiyi verir. Sonra yanık üzerine yumurta akı çekmek hem acıyı dindirecek, hem de yara bırakmayacak

Arı sokması: Sizi arı sokmuşsa, bu yeri sıkın, sonra üzerine beyaz soğan parçası koyun. Bu acıyı azaltacak, zehri yok edecek ve ciltte kızartı bırakmayacaktır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.