Sağlığa Faydalı Bilgiler

Şizofreni nedir? ve şizofreni belirtileri nelerdir?

26.07.2017
151
Şizofreni nedir?  ve şizofreni belirtileri nelerdir?

Şizofreni ruhsal hastalıklar arasında yaygın hastalıklardan biridir. Hastalık kendini çeşitli belirtilerle gösterir. Bunlar nelerdir?

Şizofreni hastaları var olmayan sesler duyuyor, var olmayan insanları “gördüklerini” söylüyorlar . Bu nedenle saldırgan, huzursuz ve heyecanlı olurlar.

Şizofreni hastalığının belirtileri bazen yavaş, bazen ise ansızın kendini gösteriyor. Yavaş yavaş ilerlediği zaman hastalık kendini aşağıdaki belirtilerle gösterir:

  • Hastanın dikkati dağınık olur
  • Kendine fikir vermez
  • Çevreyle ilgilenmez
  • Gereksiz şeylerle ilgilenir vb.

Bu belirtilerle başlayan rahatsızlıklar sonradan kendini boşuna, anlamsız yere söylenme, anlamsız hareketlerle gösteriyor.

Şizofreni hastalığı kendi belirtilerini çeşitli durumlarla gösterebilir. Örneğin, bazı hastalar çevredeki herkesin ona zarar vereceğini düşünür, daima kendisini korumak için yollar arıyor.

Bazı şizofreni hastaları ise daima sesler duyduklarını iddia ediyorlar. Onların ses halüsinasyonları korkutucu olabiliyor. Böyle hastalar yaptıkları eylemlere sorumluluk duymazlar. Hatta ağır suç işlemiş kişilerin bazıları şizofreni hastası olduğu tespit edilmiştir Bazıları yaptıkları suçu onlara birinin yaptırdığını söylerler.

Şizofreni hastalarda duygularında zayıflama, hareketsizlik, işten , eğitimden ve çevreden uzaklaşma,  yalnızlığa meyil gösterme gibi belirtiler olur.

Şizofreni hastalarında intihara yatkınlık çok olur ve intihara ne zaman teşebbüs edeceğini belirlemek mümkün olmuyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.