Sağlığa Faydalı Bilgiler

Sivrisinek ısırığı, şişliği ve kaşıntısı nasıl geçer?

27.07.2017
158
Sivrisinek ısırığı, şişliği ve kaşıntısı nasıl geçer?

Sivrisinekler çoğalabilmesi için başka canlıların kanına ihtiyaç duyuyorlar. Özellikle su kenarlarında ve küçük su göletlerinin olduğu yerlerde yaşayan bu canlılar insanları ısırdıkları zaman çeşitli enfeksiyon riski yaratabiliyor. Peki, sivrisinek ısırması nasıl geçer, bu zamanda ciltte leke kalır mı ve en önemlisi onun zararı var mı diyorsanız, bu yazımızda tüm sorularınıza cevap vereceğiz.

Sivrisinekler kanatlı ve uçabilen böcekler oldukları için insanları ısırışta enfeksiyon yayabilmeleri oldukça kolaydır. Bu nedenle sivrisinek ısırığına karşı dikkatli olmak gerekir. Bazı kişileri sivrisinek ısırdığında geçmek bilmeyen izler bırakır. Bu durumda ne yapmak gerekir? Bunun için bazı ipuçları paylaşacağız.

Sivrisinek ısırması nasıl geçer?

Genellikle sivrisinek sırığının olduğu yere parfüm, deodorant, kolonya ve krem ​​sürülür. Bu ise lekenin oluşumuna başlıca sebebidir. Bu yüzden bu maddeleri ısırmanın olduğu yere sürülmemesi önerilir.

Halk arasında kolonyanın mikrop öldürücü etkisi olduğu biliniyor. Ancak uzmanlara göre, bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Bazı böcek veya sinek ısırmasında aynı yere kolonya sürmek enfeksiyon riskini daha da artırır. Bunun yerine bu bölgeye oksijenli su sürülmesi önerilir.

Sivrisinek ısırdığı yerin iyileşmesi için doğal yöntemler

Tuzlu su

Öncelikle ısırılmış yeri beyaz sabunla iyice yıkayın ve kurulayın. Daha sonra bir parça buzla şişlik olan bölgeye basın. Buz eridikten sonra bu yeri kurulayın ve tuzla karıştırılmış suyu pamuğa batırıp sürün. Bir çay kaşığı suyu aynı miktarda tuz ile karıştırın. Biraz bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Limon

Sivrisineğin ısırdığı yere birkaç damla limon sıkmak kaşıntı ve izi yok etmektedir.

Aspirin

Isırılan yerdeki şişliği almak için kullanacağınız diğer bir yol ise aspirini bir çay kaşığı suda eriterek yaranın üzerine koymaktır. Aspirin şişmeyi önleyecek ve kaşınmanın azalmasına neden olacaktır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.